Arizonský vrah se bude léčit, pak se uvidí

Phoenix (USA) - Jared Lee Loughner, který v lednu střelil do hlavy americkou kongresmanku Gabrielle Giffordsovou, nemůže být kvůli duševní poruše souzen. Rozhodl o tom dnes soud ve Phoenixu a nařídil Loughnerovi čtyřměsíční pobyt v psychiatrické léčebně. Poté se rozhodne, zda bude možné postavit 22letého Loughnera před soud. Loughner čelí 49 bodům obžaloby. Podle svých slov se necítí vinen. Pokud by byl usvědčen, že útok spáchal vědomě, hrozil by mu až trest smrti.

Rozhodnutí soudu přišlo jen několik desítek minut poté, co Loughner při dnešním přelíčení náhle začal cosi nesrozumitelného mumlat a nebyl schopen se zastavit. Soudce rozhodl o Loughnerově duševní nezpůsobilosti na základě posudku vězeňských psychiatrů. Podle nich atentátník trpí vážnou duševní poruchou a nebyl by schopen spolupracovat s právníky při obhajobě.

Pokud se psychiatrům nepodaří během čtyř měsíců Loughnerův duševní stav zlepšit, může soudce jeho pobyt v léčebně neomezeně prodloužit. Pokud by soudce dospěl k závěru, že není možné Loughnera vyléčit, musel by jeho stíhání zastavit a obviněný muž by zřejmě strávil zbytek života v psychiatrické léčebně.

Loughner počátkem ledna zaútočil na mítink kongresmanky Giffordsové v arizonském Tucsonu. Zabil zde šest lidí a zranil 13 dalších. Giffordsovou střelil zblízka do hlavy, politička ale průstřel levé části mozku přežila a podle lékařů se nečekaně rychle zotavuje.

Gabrielle Giffordsová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24