Například žahalku obrovskou mohli Češi dřív znát z dovolené ve Středomoří, před šedesáti lety ji poprvé zaznamenali na Slovensku a dnes není žádnou vzácností ani v Česku. „V 80. letech byl její výskyt poprvé zjištěn v Jihomoravském kraji. Dnes se běžně vyskytuje i v Podkrkonoší,“ upřesnil entomolog Jakub Straka z Přírodovědecké fakulty UK.
„Rostliny a živočichové se stahují směrem od rovníku přibližně rychlostí dvacet centimetrů za hodinu, a to neustále,“ upozorňuje Chris Thomas, vědec z univerzity v Yorku, která první s výpočtem přišla.
I čeští vědci už dlouho pozorují druhy, které putují na sever. Vyhledávají totiž teplotu, na kterou jsou zvyklí. „Když se na to podíváme celkově, všichni se posouvají spíše na sever nebo do vyšších nadmořských výšek, jednoznačně to musí být vlivem oteplování,“ domnívá se biolog David Storch z Centra pro teoretická studia UK.

Reportáž Evy Davidové
Průměrná teplota na zeměkouli se za posledních 100 let zvýšila zhruba o šest desetin stupně, zvířata i rostliny jsou na tyto změny citlivé. „Šíří se i druhy, které nechceme – škůdci, paraziti,“ varuje Storch.
Podle autorů výzkumu se rostliny a živočichové kvůli oteplování přesunují už čtyřicet let. Vývoj má podle nich pokračovat minimálně do konce tohoto století.