Čtyři Ujguři odsouzeni k smrti za útoky v Sin-ťiangu

Peking - Soud v západočínské oblasti Sin-ťiang odsoudil k trestu smrti čtyři příslušníky menšinového ujgurského etnika za nejnovější sérii krvavých útoků, které si ve dvou městech v tomto regionu vyžádaly v červenci přes 30 obětí. Odsouzení byli shledáni vinnými z vedení a organizování teroristické skupiny, výroby nelegálních výbušnin, žhářství, vraždy a dalších zločinů. Další dva muži dostali za podíl na útocích trest 19 let vězení.

Rozsudky padly v úterý před soudy ve městech Chotan (Che-tchien) a Kašgar, která byla dějišti násilností. „Případy se projednávaly při veřejném líčení v souladu se zákonem… Během soudu se obvinění ke všemu přiznali,“ konstatovala vláda ve své zprávě.

Podle exilového Světového kongresu Ujgurů, který za použití mírových prostředků hájí práva ujgurské menšiny na demokracii a v jehož čele stojí známá aktivistka Rebija Kadírová, byla ale čtveřice odsouzených ve vazbě mučena, ať už se jednalo o bití, či odpírání spánku. Obvinění také dostali přidělené právníky a nemohli si vybrat vlastní obhájce.

Ujgury vytlačují etničtí Číňané

Ujguři jsou původními obyvateli odlehlé čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, patří do turecké jazykové skupiny a až na výjimky se hlásí k umírněnému islámu. Dnes tvoří ve zmíněné dvacetimilionové autonomní oblasti osmimilionovou menšinu. Ujguři v Sin-ťiangu si stěžují na stálý příliv etnických Chanů (Číňanů), kteří je údajně zatlačují na okraj společnosti. Situace v oblasti je napjatá od roku 2009, kdy při střetech Ujgurů s Chany v regionální metropoli Urumči zahynulo téměř 200 lidí.

Nejnovější násilnosti vzplály 18. července, kdy skupina Ujgurů vtrhla na policejní stanici v Chotanu. Útočníci vzali rukojmí a čtyři osoby zabili. Poslední dva červencové dny pak Ujguři v Kašgaru unesli nákladní auto, zapálili restauraci a bodali kolemjdoucí na ulicích.

K sérii červencových krvavých útoků se počátkem září přihlásila radikální Islámská strana Východního Turkestánu (ETIM), která násilnosti označila za odvetu za potírání identity a tradic muslimů komunistickou vládou ve Východním Turkestánu.