Při nočním útoku na CIA v Kábulu zahynul Američan

Kábul – Afghánský zaměstnanec zaútočil v noci na dnešek v budově, která přiléhá k velvyslanectví USA v Kábulu a kterou podle všeho využívá americká Ústřední zpravodajská služba (CIA). Útočník zabil jednoho Američana a dalšího zranil. Při střelbě nakonec sám zahynul. Incident se odehrál v přísně střežené vojenské a diplomatické čtvrti afghánské metropole, kam běžní návštěvníci prakticky nemají přístup. CIA odmítla incident komentovat.

„V budově přiléhající k americkému velvyslanectví v Kábulu došlo k přestřelce, do níž byl zapleten afghánský zaměstnanec objektu. Ten byl nakonec zabit. Motiv se stále vyšetřuje,“ sdělil mluvčí ambasády Gavin Sundwall. „Zranění druhého amerického občana nejsou životu nebezpečná,“ dodal. Šéf kábulské policie Ajjúb Salandží uvedl, že dějištěm „několikaminutové přestřelky“ byl hotel Ariana, který slouží jako „úřadovna“ CIA. První zprávy naznačují, že se nejednalo o koordinovanou operaci povstalců zaměřenou na západní cíle, ale spíš o akci jednotlivce.

Aktivita ozbrojenců v Kábulu roste. Před 14 dny zaútočila radikální skupina Hakkání na cíle v okolí americké ambasády, zemřelo 27 lidí. Minulý týden Tálibán zabil bývalého afghánského prezidenta Rabbáního, který vyjednával o míru.