Americký soud poslal na doživotí dva somálské piráty

Norfolk – Americký soud dnes odsoudil na doživotí dva Somálce za únos a vraždu čtyř amerických turistů. Jedním z odsouzených je šéf komanda somálských pirátů. Trestu smrti podle agentury AP unikl jen proto, že se soudem spolupracoval a nad svým činem projevil lítost. Druhým odsouzeným je strážce, který tvrdil, že se palbu snažil zastavit.

Somálští piráti unesli jachtu se čtyřmi Američany na palubě na cestě z Indie do Ománu letos 18. února. Po čtyřech dnech, co je pronásledovali američtí vojáci, pak zajaté Američany zastřelili. Podle AP to bylo poprvé, co v oblasti Indického oceánu a Adenského zálivu piráti zabili občany Spojených států.

Šéf pirátů Mohamed Salad Ali je pátým odsouzeným Somálcem z 11 mužů, kteří byli v případu uznáni vinnými. Alimu za obvinění hrozil trest smrti, ale obžaloba od něj nakonec upustila poté, co se dohodla s obhajobou. Ali na základě dohody se soudem spolupracoval a už při vyšetřování poskytl cenné informace o tom, jak piráti u somálských břehů operují. Jeho svědectví vedla k usvědčení jiných pirátů.

Ali je bývalým policistou. Podle obžaloby útok pirátů na jachtu s americkými turisty vedl. Šestým odsouzeným je strážce Ahmed Sala Ali Burale.

Všech 11 mužů v tomto případu doznalo vinu. Přinejmenším doživotí hrozí i zbývajícím pěti obviněným.