Výměna informací mezi norskou policií a vládou vázla

Oslo - Úřad norského premiéra poprvé přiznal, že nebyl spokojen s tím, jak policie informovala vládu o situaci bezprostředně po teroristických útocích, které 22. července spáchal norský pravicový extremista Anders Behring Breivik. Trvalo totiž více než šest hodin, než vedení policie sdělilo členům kabinetu rozsah atentátů. Píše o tom dnes deník Aftenposten s odvoláním na dopis premiérské kanceláře vyšetřovacímu výboru. Ve středu před vyšetřovacím výborem vypovídali vysocí norští vládní a bezpečnostní představitelé.

Ministerský předseda Jens Stoltenberg a bývalý ministr spravedlnosti Knut Storberget se teprve kolem jedné hodiny v noci na 23. července dozvěděli, že výbuch bomby před vládním komplexem v centru metropole Osla a střelba na ostrově Utöya si vyžádaly až 80 mrtvých či pohřešovaných. Policie a zdravotníci přitom již o šest hodin dříve věděli o minimálně 50 mrtvých, uvedl deník Aftenposten.  

Tajemnice vlády Nina Frisaková: 

„Úřad premiéra v této souvislosti zdůrazňuje, že je zapotřebí vytvořit účelnější systém, který zajistí, že se informace rychle dostanou od policistů a z policejního ředitelství do úřadu premiéra, ke krizovému výboru vlády a obecně k politikům.“


Úřadující šéf norské policie Vidar Refvik při středečním veřejném slyšení před vyšetřovacím výborem jmenovaným parlamentem řekl, že 22. červenec ukázal nutnost zlepšit komunikaci mezi policií a politickým vedením země a že komunikace v osudný den mohla fungovat lépe. Tématem slyšení byla především spolupráce policie a armády.

Breivikovy útoky v Norsku
Breivikovy útoky v Norsku

Náčelník generálního štábu norských ozbrojených sil Harald Sunde při slyšení podle listu Dagbladet uvedl, že policie pozdě požádala armádu o vyslání jednotky rychlého nasazení. Podle Sundeho také stále neexistuje plán, které budovy má v krizové situaci zabezpečit policie a za které nese odpovědnost armáda. V současnosti podle něj probíhají společná cvičení, která jsou zaměřena na zajištění klíčových objektů.

Tajná služba o přípravě útoků nevěděla
   
Na otázky poslanců odpovídali rovněž ministr obrany Espen Barth Eide, ministryně spravedlnosti a policie Grete Faremová a šéfka norské tajné služby PST Janne Kristiansenová. Té se středeční slyšení stalo osudným, když vyzradila tajnou informaci prohlášením, že Norsko má své agenty v Pákistánu. Kristiansenová, která již dříve čelila kritice kvůli tomu, že PST nevěděla o připravovaných Breivikových atentátech, nakonec ve středu pozdě večer na svou funkci rezignovala.

Nory popudil záměr divadla v metropoli sousedního Dánska uvést divadelní kus o motivech atentátníka. Malé kodaňské divadlo Caféteatret se chystá v létě na scéně uvést monolog, jehož součástí mají být i pasáže z Breivikova „manifestu“. Dramatik Christian Lollike to dnes
řekl dánskému deníku Politiken.

Video Telefonát Yngwara Brenny
video

Telefonát Yngwara Brenny