„Odpusťte,“ vzkázal Sálih a prchl z Jemenu

Saná – Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih dnes opustil zemi. Předtím oznámil, že odlétá do USA na léčení, a požádal své spoluobčany, aby mu odpustili chyby, jichž se dopustil během své 33leté vlády. S odvoláním na jemenský prezidentský úřad o tom informovala agentura AFP.

„Prezident Sálih opustil Saná před hodinou,“ sdělil AFP zdroj z prezidentského paláce, aniž upřesnil, kam prezident zamířil. Ten ale předtím v projevu na rozloučenou prohlásil, že míří do USA. Dodal přitom, že se pak do Jemenu zase vrátí, ale už jen jako předseda své strany Všeobecný lidový kongres, v jejímž čele je od jejího založení v roce 1982.

Po deseti měsících protestů se prezident loni v listopadu zavázal, že po 33 letech ve funkci odstoupí výměnou za beztrestnost. Podle dohody mezi Sálihem a opozicí má prezident oficiálně rezignovat 21. února, kdy se v Jemenu uskuteční předčasné volby.

Dohoda Sálihovi zaručuje imunitu před trestním stíháním kvůli smrti demonstrantů během loňského povstání. Do února má zemi jako úřadující hlava státu vést dosavadní viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí.

Prezident by si měl ve Spojených státech doléčit zranění, která utrpěl při atentátu loni v červnu. Spojené státy Sáliha dlouho považovaly za významnou oporu v boji proti bojovníkům teroristické sítě al-Káida, která je v Jemenu mimořádně aktivní.