Život čínského disidenta Aj Wej-weje lze sledovat on-line

Peking - Světoznámý čínský disidentský výtvarník Aj Wej-wej instaloval ve svém domově v Pekingu čtyři webové kamery, které umožní každému zájemci na internetu sledovat, čím se právě zabývá. Kritik čínského komunistického režimu tím upozorňuje na nepřetržité sledování, jemuž je ze strany čínské policie vystaven. Nový projekt zahrnuje mimo jiné kameru zavěšenou nad postelí výtvarníka či další u jeho pracovního stolu. Na internetu jsou záběry dostupné na adrese weiweicam.com.

„Ve svém životě jsem tolik střežen a pozorován - kontrolují můj telefon, můj počítač… Prohledávali naši kancelář, prohledávali mě, každý den mě sledují, přímo před mým domem jsou umístěny bezpečnostní kamery. Tak jsem si říkal, proč bych nenamontoval také nějaké kamery tady uvnitř, aby lidé viděli všechny mé aktivity. Udělal jsem to a doufám, že úřady budou ve svých aktivitách také transparentnější,“ prohlásil.

Wej-wej je nadále pod drobnohledem bezpečnostních sil

Čínské bezpečnostní síly Aj Wej-weje v podstatě nonstop hlídají od loňského 3. dubna, kdy byl zadržen na pekingském letišti v rámci zátahu proti disentu. Čínské úřady se tehdy obávaly protestů inspirovaných arabským jarem.

V červnu byl čtyřiapadesátiletý výstřední umělec podmínečně propuštěn s tím, že rok nesmí opustit Peking. Byl také obviněn z daňových úniků. Aj Wej-wej obvinění odmítá a prohlašuje, že pravým důvodem je snaha ho umlčet.

Aj Wej-wej uvedl, že rok po zadržení se mu daří dobře a podařilo se mu nabrat zpět váhu, kterou ztratil. Nyní připravuje výstavu ve Washingtonu, jejíž otevření je plánováno na podzim. Renomovaný britský časopis Art Review zvolil minulý rok Aj Wej-weje nejvlivnější uměleckou osobností roku a jeho díla vystavovaly nejpřednější světové galerie jako londýnská Tate Modern.

Čínský umělec, který je rovněž známý jako spoluautor návrhu olympijského stadionu (Ptačího hnízda) v Pekingu, rozhořčil úřady mimo jiné svou kritikou nedostatečné reakce vlády na zemětřesení v provincii S'-čchuan v roce 2008. Pokusil se sepsat jména více než 5 000 školáků, kteří při otřesech půdy zahynuli, a poukázat na mizernou úroveň stavby školních budov, jež se řítily k zemi snáz než okolní objekty.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera