Clintonová vyzvala Teherán k co nejrychlejšímu zahájení rozhovorů. „Přejeme si mírové řešení, ale čas diplomacie není neomezený a zůstávají na stole veškeré ostatní možnosti, aby se zabránilo Íránu mít atomovou zbraň,“ řekla ministryně na tiskové konferenci ve Washingtonu.
Západ se obává, že Teherán vyvíjí atomovou zbraň, a posiluje sankce vůči Íránu. Íránci to odmítají s tím, že jejich jaderný program je zaměřen jen na energetiku. Neumožňují ale dostatečnou kontrolu svých zařízení a USA s Izraelem občas Íránu vyhrožují i vojenským úderem proti těmto zařízením.
Vývoj v Barmě je pozitivní, míní Clintonová
Spojené státy dnes dále oznámily, že uvolňují udělování víz pro vybrané barmské představitele a rovněž vývozy, finanční služby a investice ve vztahu k Barmě. Podle Clintonové připravují také vyslání stálého amerického velvyslance do této jihoasijské země.
Vývoj v zemi označila za pozitivní, ale zdaleka neukončený. „V platnosti zůstanou sankce a zákazy vůči osobám a institucím, které se dále staví na špatnou stranu tohoto pozitivního historického vývoje a reforem,“ zdůraznila Clintonová.
Americká ministryně již dříve ocenila průběh nedělního hlasování v Barmě, ve kterém vůdkyně barmské opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij získala vůbec poprvé poslanecké křeslo. Volby ocenila i Evropská unie, která se hodlá odvoláním svých sankcí vůči bývalé diktátorské Barmě zabývat koncem měsíce.