Španělé objevili lebku gigantického dinosaura

Madrid - Španělští paleontologové představili lebku největšího evropského dinosaura. Turiasaurus riodevensis žil zhruba před 145 miliony let. Dorůstal výšky 30 metrů a vážil až 40 tun. Objevená lebka měří na délku sedmdesát centimetrů. Paleontologové nalezli fosilní pozůstatky na středovýchodě země. Sedm let ovšem trvalo, než je poskládali dohromady.

Vykopávky v oblasti Teruelu probíhají už od roku 2005. Za tu dobu se vědcům podařilo dát dohromady 55 procent gigantického ještěra z jurského období. S objevem fosilie byl také potvrzen nový dinosauří rod Turiasauria.

Dinosaurus měl malý mozek a velké zuby

Lebka měřila 70 centimetrů na délku, půl metru na výšku a 45 centimetrů na šířku. V poměru k tělu byla malá, „aby se (dinosaurovi) nezlomil krk“, vysvětlil paleontolog Luis Alcalá. V lebce byl jen malý prostor určený pro mozek, naopak velký prostor měly zuby, jichž bylo zatím nalezeno sedm. „Prostě hodně jedl a málo myslel,“ podotkl lakonicky Alcalá.

Odhaduje se, že gigantický ještěr dosahoval váhy až 40 tun, přičemž jeho velikost mu dovolovala bránit se úspěšně predátorům.

Nález podobných fosilií je velmi vzácný vzhledem ke křehkosti kostí, jež jsou někdy silné pouhých několik milimetrů, zdůraznil badatel. Každopádně teruelský exemplář je zatím nejúplnější na světě, připomněl.