Charles Manson zůstane za mřížemi až do smrti

Los Angeles (USA) - Porota v kalifornské věznici Corcoran dnes zamítla žádost masového vraha Charlese Mansona o podmíněné propuštění, v pořadí už dvanáctou a pravděpodobně poslední. Manson se dnešního slyšení nezúčastnil, naposledy před porotu předstoupil při své žádosti o propuštění v roce 1997. Sedmasedmdesátiletý vrah si odpykává trest doživotí a podle poroty nejeví známky nápravy. Jeho stoupenci koncem 60. let povraždili v Los Angeles devět lidí včetně herečky Sharon Tateové.

Podle verdiktu neprokázal Manson během věznění žádnou známku snahy o nápravu. „Pokud jde o faktory podporující jeho žádost, neshledala porota žádné,“ shrnul jednání člen poroty John Peck. Manson a jeho stoupenci několikrát požádali o podmínečné propuštění, ale to jim bylo vždy zamítnuto.

Manson před víc než 40 lety nařídil svým „žákům“, aby v Los Angeles náhodně zabíjeli obyvatele bělošské luxusní čtvrti v naději, že rozpoutají rasovou válku. Tateová, manželka režiséra Romana Polanského, jíž tehdy bylo 26 let a byla v osmém měsíci těhotenství, byla ubodána k smrti. Svou vražedkyni prosila, aby ušetřila aspoň její dítě.

Během soudního procesu byl Manson obžalobou představen jako ďábelský iniciátor brutálních vražd, k nimž dokázal přinutit malou skupinu svých stoupenců. Spolu se třemi členkami své „rodiny“ byl odsouzen k smrti. Jejich život zachránila novela kalifornského trestního zákoníku, která v roce 1972 nakrátko trest smrti zrušila. Susan Atkinsonová, jedna z odsouzených, ve vězení zemřela, další dvě, Leslie Van Houtenová a Patricia Krenwinkelová jsou stále za mřížemi.

Manson už pravděpodobně k žádné další žádosti o podmíněné propuštění nebude mít šanci. Zákon mu to umožňuje až po 15 letech, kdy by mu bylo už 92 let. „V jeho věku je mu to už jedno,“ tvrdí advokát Patrick Sequeira. „Kdyby se dostal ven, nebude se orientovat. S vězeňským prostředím už se sžil.“ Manson ale stále zůstává předmětem veřejného zájmu. Žádosti o návštěvy stále přicházejí, pošty dostává jako žádný jiný vězeň. Mezi častými návštěvníky jsou například studenti středních škol, kteří o jeho kauze píší školní projekty.

/*json*/{"map":{"lat":36.058605531117,"lng":-119.54961776733,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/