Vody bude do budoucna třeba pořád víc
Poptávka po vodě výrazně poroste v příštích desetiletích v důsledku populačního růstu a potřeby zavlažování k pěstování plodin.
Množství vody ve sladkovodních jezerech a řekách ovlivňují sezonní sucha a deště. Ty omezují množství půdy vhodné k využití pro zemědělské účely. V současné době se zavlažuje asi jen pět procent orné půdy.
Nyní se vědcům poprvé podařilo provést v rámci celého kontinentu analýzu vody, která je skryta pod povrchem. Výzkumníci z Britské geologické služby a univerzity v Londýně podrobně zmapovali množství a potenciální výnos z tohoto zdroje podzemní vody na celém kontinentu.
Jedna z autorek příspěvku, Helen Bonsorová, tvrdí, že si až dosud podzemní vody a jejího potenciálu nikdo příliš nevšímal. Doufá, že mapa lidem otevře oči. „Největší úložiště podzemní vody jsou v severní Africe, ve velkých sedimentárních pánvích - v Libyi, Alžírsku a Čadu,“ řekla Bonsorová.
Vzhledem ke změnám klimatu, které proměnily Saharu v poušť, mnoho z vodních rezervoárů bylo naposledy naplněno vodou před více než pěti tisíci lety. Vědci nyní porovnávají své informace se stávajícími hydrogeologickými mapami vytvořenými národními vládami, ale i studiemi týkajícími se úložišť vody.
Vědci tvrdí, že jejich nové mapy ukazují, že mnoho zemí, které v současnosti trpí nedostatkem vody, má v podzemních vodách značné rezervy. Vědci jsou ale opatrní, co se týká nejlepšího způsobu přístupu k těmto skrytým zdrojům. Naznačují, že rozšířené vrtání nemusí fungovat. Nutná je především znalost místních podmínek. Velké vrty by mohly zásoby rychle vyčerpat.