Su Ťij a její poslanci odmítají složit přísahu

Rangún - Národní liga pro demokracii barmské opoziční političky Su Ťij nesloží přísahu parlamentu. Nesouhlasí totiž s formulací, kterou stanovuje ústava. Podle nich je proarmádní. Ústavu vypracovala ještě bývalá vojenská junta a podle Su Ťij je tak nedemokratická. Zasedání barmského parlamentu tak dnes začalo v hlavním městě Neipyijto bez přítomnosti nově zvolených poslanců.

Opoziční Národní liga pro demokracii bude proti ústavě protestovat. Její kandidáti získali křesla na začátku dubna v doplňovacích volbách. Včera měli vyrazit do metropole, aby složili přísahu. Tu ale složit odmítli. „Lidé přijali myšlenku naší kampaně a kvůli ní nás volili. Nemůžeme přísahat na ústavu, protože nemůžeme našim voličům lhát do očí,“ řekl jeden ze zvolených kandidátů Zayar Thaw.

Opozice je přesvědčená, že dokáže ústavu změnit. Současnou situaci nepovažuje za bojkot, ale spíš za dočasnou vyčkávací taktiku. Ústava je dědictvím vojenského režimu, který se u moci držel skoro půl století. Příznačně mu tak vychází vstříc. Opozice už požádala prezidenta a ústavní soud, aby znění zákona změnili. Za celou roztržkou je přitom v zásadě jedno slovo. Národní liga pro demokracii chce poslaneckou přísahu přepsat tak, aby zákonodárci museli ústavu pouze „respektovat“, namísto povinnosti „hájit“ ji.

Video Nově zvolení poslanci nechtějí složit přísahu
video

Nově zvolení poslanci nechtějí složit přísahu