Londýnským starostou zůstává konzervativec Boris Johnson

Londýn - Post londýnského starosty obhájil konzervativec Boris Johnson, když ve čtvrtečních místních volbách překvapivě velmi těsně porazil svého předchůdce, labouristu Kena Livingstona. Jinak ale v místních volbách britští vládní konzervativci utrpěli těžkou porážku. Také v londýnském městském zastupitelstvu získali většinu labouristé.

Mnozí pozorovatelé očekávali, že Johnson vyhraje hladce, ale nakonec získal jen 51,5 procenta hlasů. Drama ještě umocňovaly odklady oznámení volebního výsledku. Ten se Londýňané dověděli až kolem půlnoci, tedy více než 24 hodin po uzavření volebních místností.

„Budu pokračovat v boji za blaho Londýňanů, za blaho z vůle vlády, která nám pomůže poskytnout prosperitu každému v tomto městě,“ prohlásil po oznámení výsledků 47letý Johnson, jehož poznávacím znamením jsou bujné blonďaté vlasy. Johnson, jenž se dostane do světla reflektorů během londýnských Letních olympijských her, poděkoval voličům, že mu dali „novou šanci“.

Johnson je vnitrostranickým rivalem britského premiéra Davida Camerona a nyní bude na čtyři roky vázán na londýnské radnici, takže nemůže Cameronovi konkurovat před parlamentními volbami v roce 2015.

David Cameron
David Cameron

Vítězství neortodoxního politika Johnsona je jedním z mála světlých okamžiků místních voleb, které se konaly ve 181 městech a obcích Anglie, Skotska a Walesu. Voliči údajně vládní Konzervativní stranu potrestali za úsporná opatření a stagnaci britské ekonomiky.

Hlasy už byly sečteny ve všech obcích, v nichž se volby konaly. Labouristé získali 823 nových radních, zatímco konzervativci jich ztratili 405 a liberální demokraté 336.

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky

Opoziční labouristé jinak v místních volbách posílili. Na pravici konzervativci ztráceli ve prospěch protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Podle předběžných výsledků voleb získali konzervativci celkově v Británii jen 31 procent hlasů, zatímco labouristé 38 procent. Pohoršili si i liberální demokraté, kteří s konzervativci tvoří koaliční vládu.