Verdikt o rozpuštění parlamentu je konečný, říká egyptský soud

Káhira - Egyptský nejvyšší soud odmítl výzvu nově zvoleného prezidenta Mursího, aby se poslanci vrátili do křesel a rozpuštěný egyptský parlament fungoval normálně, až do nových voleb. Verdikt, který nařídil rozpuštění parlamentu kvůli tomu, že byl zvolen protiústavně, je podle nejvyššího soudu konečný a závazný. Armáda, která po rozpuštění parlamentu převzala zákonodárné pravomoci, vyjádřila naději, že všechny státní instituce se budou řídit ústavou.

Egyptský nejvyšší soud prohlásil, že jeho rozhodnutí o rozpuštění parlamentu je „konečné a nesmí být proto předmětem podání protestu“. Rozsudek je proto podle soudu závazný a nelze se proti němu odvolat. „Rozsudky nejvyššího ústavního soudu a jeho rozhodnutí jako celek jsou konečné, nelze se proti nim odvolat… a jsou závazné pro všechny státní instituce,“ stojí v prohlášení soudu.

Nový egyptský prezident Muhammad Mursí o víkendu přitom nařídil v dekretu, aby se rozpuštěný parlament sešel a zasedal, dokud nebude zvolen nový.

Podle právníků ústavní soud nemá pravomoci k tomu, aby zrušil prezidentský dekret. Může ale reagovat na stížnosti a rozhodnout, zda byl prezidentův krok ústavní, či nikoli. Předseda soudu řekl, že jednání o této věci se uskuteční v úterý.  

Po Mursího výzvě se k mimořádnému jednání sešly špičky armády, které si po rozpuštění parlamentu přivlastnily zákonodárnou moc a omezily prezidentské pravomoci. Nejvyšší vojenská rada rozhodnutí ústavního soudu podpořila.

Generálové ve své první reakci na vyhlášení sporného prezidentského dekretu uvedli, že pouze vykonávali soudní příkaz, když parlament nechali rozpustit. Věří, že "všechny státní
instituce budou respektovat ústavní nařízení„, a slíbili, že budou dál podporovat “ústavu a zákon".

K respektování demokratických principů v Egyptě vyzval Washington. Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Tommy Vietor řekl, že USA jsou v kontaktu s vedoucími egyptskými představiteli, rozhodnutí „v souladu s demokratickými principy“ ale leží na Egypťanech.

V Egyptě dnes začal soud se syny exprezidenta Husního Mubaraka. Oba jeho potomci jsou podezřelí, že se nezákonně obohatili, když obchodovali s akciemi jedné z egyptských bank. Proces byl posléze odročen na 8. září. Soud zároveň odmítl propustit oba bratry z vazby, jak žádala obhajoba.

Synové exprezidenta Mubaraka u soudu rozhodně odmítli obvinění z finančních podvodů. „Naprosto se to nezakládá na faktech. Odmítám tato obvinění v celku i v detailech,“ řekl Gamál Mubarak. „Bohužel, jsou to všechno lži a pomluvy,“ přidal se jeho bratr Alá. 

Gamál (vlevo) a Alá Mubarakovi
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/STR

Spolu s nimi je souzeno dalších sedm mužů. Všichni čelí obvinění, že porušili pravidla burzy i centrální banky. Při obchodech s akciemi banky Al-Vataní se měli nezákonně obohatit. 

Gamál a Alá Mubarakovi přitom už v minulosti čelili jinému soudnímu procesu, ve kterém se stejně jako jejich otec zodpovídali z podílu na smrti protivládních demonstrantů. Nakonec byli ale Gamál i Alá zproštěni obvinění, zatímco jejich otec dostal doživotí.