Okamura získal 25 000 podpisů, Sobotka zahajuje kampaň

Praha – Kandidaturu na prezidenta dnes oficiáně oznámil čerstvě zvolený senátor Tomio Okamura. Už předtím ale začali jeho příznivci sbírat potřebné podpisy a Okamura dnes oznámil, že jich dosud získali okolo 25 000, tedy přibližně polovinu potřebného počtu. Oficiálně dnes podal kandidaturu na prezidenta prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka. Do lednové přímé volby hlavy státu ho nominovali všichni poslanci a senátoři Občanské demokratické strany.

Tomio Okamura ví, že na sběr podpisů, který je možný do 6. listopadu, má extrémně málo času. Primárně však počítá právě s úspěchem podpůrné petice, nehodlá se s žádostí o nominaci obracet na své nové kolegy v Senátu nebo na poslance.

Do první přímé volby hlavy státu se nový senátor chce dostat především proto, aby mohl co nejlépe prosazovat svůj volební program, z Pražského hradu to podle něj půjde lépe než ze Senátu. Okamura při nominaci zopakoval i některé ze svých cílů, kterých by chtěl dosáhnout jako senátor i případný prezident. Jde například o zavedení hmotné a trestní odpovědnosti politiků nebo přiznání majetku nad 20 milionů.

Kampaň dnes oficiálně zahájil i Sobotka

Sobotka svou jednohlasnou nominaci považuje v dnešní „rozkolísané“ ODS za vzácný výraz jednoty. „Jakékoliv informace o tom, že by někdo podporoval někoho jiného, jsou mezi členy ODS ojedinělým výkřikem,“ řekl Sobotka. Poté, co dnes podal oficiální kandidaturu na prezidenta, zahájil hlavní část své prezidentské kampaně.

Jako prezident chce Sobotka klást důraz na to, aby v České republice platila pravidla a zákony pro všechny stejně. Je podle něj odpovědností představitelů země, aby hlídali samostatnost České republiky v Evropské unii, členství v unii je ale pro Sobotku bytostným českým zájmem. „Naše koruna je stabilní, pevná, v žádném případě bychom ji neměli vyměnit za nestabilní euro a samozřejmě ani za rubl,“ řekl prezidentský kandidát na adresu společné evropské měny.

Občanští demokraté vybrali Sobotku jako svého kandidáta na Hrad ve stranických primárkách, porazil v nich europoslance a někdejšího hejtmana Evžena Tošenovského. V průzkumech veřejného mínění se zatím Sobotka nepohybuje mezi favority, kteří mají šanci na postup do druhého kola volby.

Jak budou vypadat kampaně jednotlivých kandidátů?   

Okamura předběžně předpokládá, že jej prezidentská kampaň vyjde na 15 milionů korun, sám je připraven z vlastních peněz investovat přes milion. Sponzory prý zatím nemá, ale zveřejnil už číslo svého účtu, kam budou moci lidé posílat příspěvky. O podobě kampaně zatím, krátce poté, co ukončil kampaň před volbami do Senátu, Okamura nepřemýšlel. Předpokládá však podobný formát, tedy především kontaktní kampaň a rozhovory s občany.

Sobotku jako svého prezidentského kandidáta bude ODS v další fázi kampaně propagovat na internetu, na billboardech i v tištěných médiích. Kampaň bude vázána na významné dny české státnosti. Za důležitou považuje Sobotka i účast v debatách prezidentských kandidátů. Ty podle něj ukazují skutečnou nabídku jednotlivých kandidátů a jejich názory. „Určitě vás upozorňuji, že o Vánocích pod stromek mě nikdo nedostane a kampaň o vánočních svátcích dělat nebudu,“ řekl Sobotka.

Video Přemysl Sobotka zahajuje prezidentskou kampaň
video

Přemysl Sobotka zahajuje prezidentskou kampaň

Přemysl Sobotka zahajuje prezidentskou kampaň

Kandidáti na prezidenta připravují kampaně