Tymošenková: Volby byly zfalšované, vyhlašuji hladovku

Kyjev – Na protest proti údajnému zfalšování výsledků nedělních parlamentních voleb vyhlásila vězněná ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková hladovku. Své rozhodnutí oznámila vězeňské správě a už odmítla stravu. Nadále je odhodlána jen pít vodu, oznámil její právník Serhij Vlasenko. Její strana Vlast se v nedělních volbách umístila jako druhá za vládní Stranou regionů prezidenta Viktora Janukovyče.

OBSE volby kritizovala

Pozorovatelská mise OBSE kritizovala ukrajinské volby a uvedla, že znamenají ústup od demokracie. Doprovázelo je zneužívání státních prostředků a nadměrná role peněz, uvedla zástupkyně OBSE Walburga Habsburgová Douglasová. 

Stanovisko k ukrajinským volbám dnes sdělila i Evropská unie ve společném prohlášení šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové a komisaře pro rozšíření EU Štefana Füleho. Povolební situaci na Ukrajině hodlá EU bedlivě sledovat a podle dalšího vývoje si vytvoří úplný názor. Již nyní ale EU poukázala na „nedostatky“ ve volebním procesu. Autoři zprávy znovu vyjádřili lítost nad soudními procesy, které „nebyly vedeny podle mezinárodních standardů a připravili opoziční vůdce o možnost účastnit se voleb“.

Kritiku OBSE rezolutně odmítl ukrajinský ministerský předseda Mykola Azarov. „Tvrdit, že volby byly nespravedlivé, je jako vydávat černou za bílou,“ řekl v Kyjevě novinářům. Pozorovatelé z postsovětských států naopak volby pochválili.

Video Reportáž Josefa Pazderky
video

Reportáž Josefa Pazderky

Expremiérka, která si odpykává sedmiletý trest za zneužití pravomoci, vyhlásila hladovku poprvé v dubnu, kdy se rozhořel skandál kolem její takzvané vynucené hospitalizace ve vězeňské nemocnici v Charkově. Tehdy Tymošenková řekla, že vězeňští pracovníci vůči ní použili fyzické násilí. To generální prokuratura i vězeňská nemocnice popřely, Tymošenková na protest proti tomu vyhlásila hladovku. Některé kruhy ve Straně regionů už před časem naznačily, že Tymošenková hladovku vyhlásí znovu, protože už neví, co si vymyslet nového, aby na sebe upoutala pozornost médií.