Ve sjezdové atmosféře vyšli Tibeťané do ulic

Peking – Za osvobození od čínské nadvlády demonstrovaly v ulicích západní Číny stovky Tibeťanů. Protest byl naplánován na dobu, kdy se v Pekingu koná týdenní sjezd Komunistické strany Číny, na němž bude jmenováno nové stranické vedení. Jak v rozhovoru pro ČT24 znovu připomněla novinářka Ivana Gášková, sjezd je v zásadě pouze aklamační záležitost, protože všechno podstatné, co se tu odhlasuje, už bylo rozhodnuto před několika měsíci.

Čína v souvislosti s protesty, během nichž se v posledních dnech rovněž pokusilo o sebeupálení šest Tibeťanů, dále posílila bezpečnostní opatření v tibetských oblastech. Západočínským městem Tchung-žen projíždějí ozbrojení policisté v obrněných vozidlech.

Ve čtvrtek se před 600 let starým buddhistickým klášterem v Tchung-ženu v okrese Chuang-nan v provincii Čching-chaj upálil osmnáctiletý muž, ve středu na témže místě uhořela třiadvacetiletá matka malého dítěte. V reakci na to se v ulicích města shromáždilo ve čtvrtek až 6 000 nespokojenců z řad vysokoškolských studentů i místních kočovníků. Volali po větší nezávislosti Tibetu a žádali návrat tibetského duchovního vůdce dalajlamy z exilu.

Sjezd čínských komunistů provázejí přísná bezpečnostní opatření
Zdroj: ČTK/AP/Vincent Yu

Peking odmítl pustit do Tibetu mezinárodní pozorovatele

Nejvyšší představitel pro Tibet dosazený vládou z Pekingu dnes odmítl vpustit do oblasti mezinárodní pozorovatele, aby zde vyšetřili údajné porušování lidských práv. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová minulý týden vyzvala Čínu, aby umožnila návštěvu nezávislých pozorovatelů pro lidská práva v oblastech obývaných etnickými Tibeťany v souvislosti s množícími se případy sebeupalování a dalšími protesty.

„Doufáme, že lidé z celé Číny i ze zahraničí budou často přijíždět do Tibetu, aby si ho prohlédli, aby zde studovali a cestovali, jiné aktivity ale nevítáme,“ prohlásil předseda tibetského parlamentu Čhampa Phüncchog při setkání s novináři u příležitosti sjezdu Komunistické strany Číny v Pekingu. „Obávám se, že je nepatřičné, (aby do Tibetu vstupovali ti), kdo se domnívají, že zde existují problémy s lidskými právy, a kteří zde chtějí arogantně vést vyšetřování,“ dodal.

Od středy se již na protest proti politickému, kulturnímu a náboženskému útlaku ze strany Pekingu pokusilo o sebevraždu upálením šest Tibeťanů. Nejméně tři z nich při tom zahynuli. Svým zraněním podlehl kromě zmíněných i jeden z trojice mnichů, kteří spáchali obdobný zoufalý čin ve středu v provincii S'-čchuan. Poslední z případů byl hlášen ve středu z Tibetské autonomní oblasti. Za více než rok si vlna sebeupalování vyžádala mezi Tibeťany již přes 50 obětí.

Vysloužilí vůdci si ve straně stále udržují vliv

Již od počátku 18. sjezdu je patrné, jak si bývalí nejvyšší představitelé země v čele s 86letým exprezidentem Ťiang Ce-minem nadále ve straně udržují velký vliv. Ne náhodou Ťiang seděl v zahajovací den schůze vedle stávajícího šéfa strany a státu Chu Ťin-tchaa a často se objevoval na videozáběrech na obří obrazovce.

Penzionovaní politici už nezastávají žádné oficiální funkce, ale snaží se uplatnit svůj vliv a prosadit na nejvyšší posty své mladší spojence. Ťiang se podle politologů stal letos vítězem tohoto zákulisního boje. Výsledkem bude údajně konzervativnější složení vedení strany, než se ještě před pár měsíci očekávalo. Ťiangovým chráněncem je nejen předem určený budoucí vůdce strany Si Ťin-pching, ale i další čtyři vůdčí kandidáti na místa v sedmičlenném stálém výboru politbyra, který je nejvyšším rozhodovacím orgánem země. Jejich politické postoje odrážejí hodnoty, které ctil i Ťiang - obezřetné hospodářské reformy doprovázené dominantním postavením komunistické strany na politické scéně.

Ťiang Ce-min
Zdroj: ČTK/AP/Ng Han Guan

Politiky ve výslužbě, kteří jsou na sjezdy zváni jako hosté, lze v zástupech delegátů snadno poznat již proto, že si většinou již nebarví načerno vlasy, což je prakticky povinné pro aktivní činitele, aby vypadali svěží a energičtí. Přední místo mezi 2 268 delegáty letos zaujímal i 95letý revolucionářský veterán a dlouhodobě vlivný zákulisní politik Sung Pching, na jehož doporučení byl údajně nynější prezident Chu v překvapivě mladém věku 49 let kdysi povýšen do stálého výboru politbyra. Chu nicméně ukázal pochopení pro své posluchače, z nichž někteří byli upoutáni na kolečkové křeslo a z nichž nejstaršímu bylo 97 let. Slíbil, že nebude číst svůj projev celý, a každý z přítomných dostal kopii textu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael hodlá vynucovat „demilitarizaci“ území na jihu Sýrie

Izrael hodlá v Sýrii vojensky vynucovat ochranu tamní drúzské menšiny a „demilitarizaci“ oblasti jižně od Damašku pro vládní jednotky, prohlásil premiér Benjamin Netanjahu. Ve čtvrtek beduínští bojovníci na jihu Sýrie obnovili ofenzívu proti drúzům, řekl agentuře Reuters beduínský velitel. Děje se tak navzdory oznámenému příměří a stažení syrských vládních jednotek z oblasti během noci. Dle beduínského velitele se příměří týká jen vládních jednotek.
06:20Aktualizovánopřed 16 mminutami

Slovinsko prohlásilo dva izraelské ministry za nežádoucí osoby

Slovinská vláda ve čtvrtek prohlásila izraelské ministry národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira a financí Becalela Smotriče za persony non grata, tedy nežádoucí osoby. Slovinsko je první zemí Evropské unie, která tak učinila, píše Reuters. Cílem je vyvinout tlak na izraelskou vládu, aby zlepšila neudržitelnou situaci v Pásmu Gazy a zastavila utrpení civilistů, uvedla na síti X slovinská ministryně zahraničí Tanja Fajonová.
17:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na katolickou farnost v Gaze zřejmě střílel izraelský tank. Zemřeli tři lidé

Úder izraelských sil ve čtvrtek zasáhl jedinou katolickou farnost v Pásmu Gazy. Podle prohlášení Latinského patriarchátu, který řídí aktivity katolíků v Izraeli a Palestině, několik lidí utrpělo zranění a tři zemřeli. Mezi zraněnými je i vedoucí farnosti Gabriele Romanelli. Patriarchát odsoudil izraelskou ofenzivu jako neospravedlnitelnou „barbarskou válku“. Papež Lev XIV. vyjádřil zármutek nad ztracenými životy a opět vyzval k okamžitému příměří.
12:44Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajinský parlament schválil premiérkou Juliji Svyrydenkovou

Novou ukrajinskou premiérkou se ve čtvrtek stala Julija Svyrydenková, když ji do funkce zvolil parlament, píše agentura Reuters s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Devětatřicetiletá Svyrydenková, která byla dosud místopředsedkyní vlády a ministryní hospodářství, ve funkci nahradila Denyse Šmyhala. Prioritou jejího kabinetu je zajistit spolehlivé zásobování armády a posílit domácí produkci zbraní.
10:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
před 3 hhodinami

USA zničily pouze jedno ze tří íránských jaderných zařízení, píše NBC News

Podle nového hodnocení Spojených států červnové americké údery zničily převážně jedno ze tří cílených íránských jaderných zařízení. Další dvě nebyla tak vážně poškozena, uvedli pro agenturu NBC News současní a bývalí představitelé USA. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nicméně tvrdí, že útok byl úspěšný a íránský jaderný potenciál byl zcela zničen.
před 5 hhodinami

Britská vláda chce dát právo volit lidem od šestnácti let

Britská vláda chce celoplošně a ve všech volbách dát aktivní volební právo lidem od šestnácti let věku. To už částečně platí ve Skotsku a Walesu. Navrhované změny ještě musí schválit parlament. Snížení věkové hranice u prvovoličů ze současných osmnácti na šestnáct let před příštími parlamentními volbami je součástí opatření na zvýšení účasti občanů na demokracii, uvedla vláda.
před 5 hhodinami

Berlín zapovídá nože a zbraně v MHD, chce být vzorem pro zbytek země

V berlínských tramvajích, autobusech, v metru i v městských vlacích je od čtvrtka zakázáno nosit nože a další zbraně. Politici a policisté si od toho slibují snížení násilné kriminality a zvýšení bezpečnosti v hromadné dopravě. Berlín přitom doufá, že poslouží jako vzor i dalším spolkových zemím. Útoků nožem v posledních letech v Německu přibývá, v loňském roce jich policie zaznamenala 29 tisíc. V kategorii ublížení na zdraví jich meziročně přibylo o více než deset procent.
před 7 hhodinami
Načítání...