Zkušenost galerie v JAR: Pozor na falešné učitele a žáky

Pretoria – Z učitele a jeho dvou žáků, kteří si v neděli přišli prohlédnout výstavu obrazů v jihoafrickém hlavním městě Pretorii, se vyklubal trojlístek práskaných lupičů. Ukradli výtvarná díla v přepočtu za skoro 40 milionů korun a zmizeli, policie je jim ale údajně na stopě. „Přesně věděli, co chtějí, a skoro určitě jim někdo zaplatil, aby tyto obrazy ukradli,“ prohlásil mluvčí města Pieter de Necker.

Trojice si koupila vstupenku do Pretoria Art Museum a požádala kurátora, aby je dovedl k šesti obrazům, které patřily k nejcennějším vystaveným exponátům. Muži pak vytáhli zbraně, svázali pracovníky muzea a vynesli obrazy předních jihoafrických umělců z budovy. S sebou nevzali pouze jednu malbu slavné jihoafrické malířky Irmy Sternové z roku 1931 za 12 milionů randů (téměř 28 milionů korun), protože se jim nevešla do auta, kterým z místa činu odjeli. Obraz nechali ležet na chodníku.

Obraz Irmy Sternové "Rybářské čluny" se zlodějům do auta nevešel
Zdroj: ČTK/AP
Autor: The City of Tshwane
/*json*/{"map":{"lat":-25.748298866864,"lng":28.213582634926,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/