Klaus bude hlídat Temelín z chalupy, slíbil Rakušanům

Vídeň - Česká republika bude pokračovat v jaderné energetice a rozšiřovat Jadernou elektrárnu Temelín, prohlásil to na návštěvě v Rakousku český prezident Václav Klaus. Ubezpečil ale, že stejně jako Rakousku také jemu velmi záleží na bezpečnosti jaderné energetiky. „Ubezpečil jsem, že máme chalupu v jižních Čechách, ze které vidíme na temelínské věže, a já tam jezdím se svými dětmi a vnoučaty, takže mně velmi záleží na tom, aby jaderná energetika byla bezpečná. Můj zájem na tom je stejně vysoký a stejně absolutní, jako je zájem Rakouska,“ řekl Klaus.

Klaus má ohledně Temelína jasno a dal to najevo také po jednání se svým rakouským protějškem Heinzem Fischerem. „Naše pozice v této věci jsou jasné a víceméně konstantní, prostě Česká republika hodlá pokračovat v jaderné energetice a hodlá rozšiřovat temelínskou jadernou elektrárnu,“ řekl Klaus. Slíbil přitom, že až nebude prezidentem, bude častěji jezdit na chalupu v jižních Čechách a bude osobně kontrolovat, jak dobře pracuje Temelín.

Dalším ožehavým tématem rakousko-českých vztahů je také poválečné vysídlení sudetských Němců. „Nezavíráme oči nad zločiny, které byly ve dvacátém století spáchány, i po konci války. Každý zločin je třeba posuzovat jako zločin, ale musíme vidět i historický kontext,“ řekl dnes Fischer. 

Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku (SLÖ) obvinilo Klause z pokračování „šovinistické politiky genocidy“ poválečného československého prezidenta Edvarda Beneše. Předseda SLÖ Gerhard Zeihsel kritizoval, že Klaus hájí Benešovy dekrety.

Václav Klaus o vysídlení sudetských Němců:

„To, co se před více než šesti desetiletími stalo (vysídlení), se změnit nedá a bylo by velmi špatné začít s tím, hrát současné politické hry.“


Klausovo vyjádření, že vysídlení sudetských Němců je „logickým důsledkem“ nacistických zločinů, prý ukazuje, že český prezident žije v zajetí představy o kolektivní vině a logiky pomsty, kdy se zločin oplácí jiným zločinem. „Takovými zpátečnickými slovy Klaus ukazuje, že asi nikdy nebude v Evropě porozumění mezi národy akceptováno,“ prohlásil Zeihsel.

Oba prezidenti se zásadně rozcházejí v pohledu na Evropskou unii - hlavně na záchranu Řecka. „Kdyby Řecko opustilo eurozónu, mělo by to větší nevýhody, než když podnikneme vše pro to, aby mohlo Řecko v eurozóně zůstat,“ domnívá se Fischer. Český prezident si ale myslí, že prodlužovat „agonii Řecka je tragická chyba“.

Prezident Václav Klaus zavítal do Rakouska na svou poslední státní návštěvu ve funkci prezidenta. Ve Vídni jednal se svým protějškem Heinzem Fischerem. Prezidenta čekají v Rakousku vedle politiků i podnikatelé. Klaus v závěru svého prezidentského mandátu absolvuje sérii návštěv okolních zemí. V říjnu byl na státní návštěvě Polska, Hrad připravuje také cestu na Slovensko a možná do Maďarska.

Václav Klaus na oficiální státní návštěvě nebyl v Rakousku posledních 9 let, byl tady jenom na začátku svého prvního období a pak až teď. Poznamenal to zpravodaj ČT David Miřejovský. Klaus jezdí sice do Rakouska často na dovolenou nebo na přednášky, nikdy v tomto mezidobí to ale nebyly oficiální státnické návštěvy.

Video Reportáž Martina Miřejovského
video

Reportáž Martina Miřejovského

Reportáž Martina Miřejovského

Události - 13. 11. 2012

Václav Klaus zahájí poslední státní návštěvu Rakouska

Telefonát Davida Miřejovského