Pacient ve vegetativním stavu odpovídá na otázky

Ontario - Budou se muset přepsat učebnice medicíny? Podle ošetřujícího lékaře jednoho kanadského pacienta zřejmě ano. Devětatřicetiletý Scott Routley, který je přes 10 let ve vegetativním stavu, dokázal vědcům sdělit, že necítí bolest. Je to první případ, kdy je pacient s těžkým poškozením mozku schopen pomocí myšlenek odpovídat na otázky týkající se léčby, píše BBC.

Routleymu kladli lékaři jednoduché otázky během vyšetření funkční magnetickou rezonancí (fMRI). Ta dokáže ukázat, jaké části pacientova mozku právě fungují a jaké nikoli. 

Pacienti ve vegetativním stavu mají zachované kmenové reflexy včetně spontánního dýchání a srdeční akce, jejich oči bezděčně sledují okolí, zrakové vjemy ale postižený nevnímá.


Routley utrpěl těžké poranění mozku při dopravní nehodě před 12 lety. Od té doby nevnímal ani nebyl schopen komunikovat. Podle profesora Adriana Owena, který vedl tým neurobiologů na Univerzitě západního Ontaria, ale Routley zjevně ve vegetativním stavu není. „Je při vědomí a přemýšlí,“ popisuje svého pacienta. „Dokázal během vyšetření odpovědět na naše otázky. Jsme přesvědčeni, že ví, kdo je a kde je.“

Cílem vědců bylo podle Owena už několik let zeptat se pacientů na některé důležité skutečnosti. V budoucnu by mohli díky nové metodě i zjistit, co by mohli udělat pro zlepšení kvality jejich života – třeba kdy je mají mýt a krmit.

Routleyovi rodiče vždy tvrdili, že je jejich syn při vědomí a že mohl komunikovat pohybem očí nebo palce. Personál nemocnice to ale nikdy neakceptoval.

Video Rozhovor s Kamilou Řasovou v Událostech, komentářích
video

Rozhovor s Kamilou Řasovou v Událostech, komentářích

/*json*/{"map":{"lat":43.007659910415,"lng":-81.272563934326,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/