Velká voda si v Itálii vzala už čtyři životy

Řím – Čtyři mrtvé už si vyžádaly bouřky a následné povodně v severní a střední Itálii. Nejpostiženější oblastí zůstává jižní Toskánsko, kde se ze břehů vylilo několik řek. Úřady ale sledují také hladinu Tibery v Římě. Počasí způsobilo problémy na dálnicích i na železnici. Už v pondělí musely být na severu Itálie evakuovány stovky obyvatel. Pod vodou se ocitlo 70 procent Benátek. Voda ale ve městě už opadává a hladina se vrací k normálu.

Tři pracovníci elektrárenského koncernu Enel, dva muži a žena, přišli o život poblíž obce Marsiliana, když v automobilu přejížděli nad rozvodněnou řekou Albegna přes most, jenž se zřítil. V letovisku Capalbio přišel o život 73letý muž, když jeho automobil strhla rozvodněná řeka. Ve středoitalské vesnici Albinia se pohřešují tři osoby. Kvůli záplavám tam bylo několik rodin evakuováno. Další lidé před vodou utekli na střechy svých domů. V obci Manciano nedaleko Grosseta se zřítil most.

Záplavy v Itálii
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Giuseppe Palozzi

Kvůli počasí musel být mezi městy Orte a Chiusi uzavřen úsek důležité italské dálnice A1, která spojuje Milán s Římem. Mezi městy Grosseto a Orbetello byla narušena také železniční doprava. Šéf toskánské regionální vlády Enrico Rossi požádal o nasazení vojáků k odklízení ulic. V Orvietu byly kvůli lijákům zavřeny školy. Celé rodiny musely opustit své domovy v provincii Perugia poté, co se rozvodnila místní řeka Nestore. V městečku Cortona poblíž Arezza bylo evakuováno osm rodin po sesuvu půdy.

Záplavy v Itálii
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/Matteo Alfieri

Také v severoitalském regionu Friuli mohutně pršelo. Škody jsou hlášeny z pobřeží Jaderského moře od Grada po Lignano. Například v Terstu museli hasiči odklízet stromy, které vyvrátil prudký vítr.