Při nehodě v Egyptě zahynuly desítky dětí

Káhira - Při dnešní srážce autobusu s vlakem v Egyptě zahynuly desítky dětí. Agentura Reuters s odvoláním na místní úřady informuje o nejméně 50 mrtvých předškolácích. Kvůli devastující povaze smrtelných zranění bylo podle úřadů obtížné oběti spočítat a identifikovat.

Neštěstí se stalo v jedné z vesnic u jihoegyptského města Asijút, autobus s dětmi jel z nedalekého Manfalútu. Závory na přejezdu údajně nebyly spuštěny. Podle jednoho ze svědků železniční souprava před sebou tlačila autokar takřka kilometr. Autobus převážel zhruba 60 dětí ve věku čtyři až šest let. Kromě 48 dětských obětí zahynuli také jedna žena a řidič autobusu. Zranění utrpěly asi dvě desítky lidí, většinou dětí, z nichž mnohé při nehodě přišly o končetiny.

Na místo tragédie se ihned vydali rodiče, kteří podél trati hledali ostatky svých dětí. Situace byla značně vypjatá, rozházené dětské oblečení a krvavé stopy mezi troskami umocňovaly zoufalství rodičů. Egyptský prezident Muhammad Mursí pověřil premiéra a také představitele governorátu Asijút, kde se neštěstí událo, aby poskytli rodinám obětí veškerou pomoc. Zpravodajská stanice Al-Džazíra uvedla, že kvůli nehodě již rezignovali ministr dopravy a šéf egyptského drážního úřadu ERA.

/*json*/{"map":{"lat":27.250379,"lng":31.125213,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":27.250379,"lng":31.125213,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Jen několik hodin po ranním neštěstí se v Egyptě udála další vážná nehoda, tentokrát u Káhiry. Nákladní vůz jedoucí v protisměru se srazil s dodávkou a zahynulo 12 lidí. Řidiče nákladního auta policie zadržela.

K časté nehodovosti v Egyptě přispívá neutěšený stav místní silniční sítě a notorické nedodržování pravidel silničního provozu. Každý rok se na egyptských silnicích stane podle oficiálních statistik kolem 8 000 dopravních nehod. Jedno z nejhorších železničních neštěstí v zemi se stalo v únoru 2002, kdy při požáru vlaku zahynulo 363 lidí.