17. listopad si připomněla i Bratislava

Bratislava – Dnešní výročí využili k demonstracím i Slováci a přes sociální sítě se svolali do šesti velkých měst. V Bratislavě stovky lidí protestovaly proti korupci, rozkrádání státního majetku a politické kultuře země. Menší skupina lidí pak symbolicky zablokovala vchod domu, kde bydlí poslední šéf československé komunistické tajné policie (StB) Alojz Lorenc. 

Hlavní demonstrace v Bratislavě začala bez organizátorů a bez nahlášení, s projevem mohl vystoupit kdokoliv. V pět hodin večer pak dav zamířil k parlamentu. Okolí sídla Národní rady ale policie uzavřela. V davu demonstrantů byla i malá skupina radikálů, která se snažila uvolnit zátarasy a házela mezi policisty dělobuchy. 

Svolavatelé několikrát vyzývali ke klidu a demonstranty pak rychle odvedli pryč. Policie byla připravená zamezit výtržnostem, nakonec ale zasahovat nemusela. 

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Aktivisté symbolicky blokovali dům bývalého šéfa StB                              

Dvě desítky lidí stojící před Lorencovým domem si pak v den výročí sametové revoluce připomněli brutální policejní zásah proti pochodu studentů v roce 1989 v Praze, který odstartoval pád komunismu v tehdejším Československu. 

Krátkou blokádou prý chtěli účastníci akce Lorencovi ukázat, jaké to je, když lidé chtějí někam jít a nemohou. „To, co oni někdy dělali lidem, jsme nyní udělali my. Lépe pozdě než nikdy,“ řekl organizátor akce, opoziční poslanec Alojz Hlina. Bývalý šéf Státní bezpečnosti Lorenc, který byl v roce 2002 odsouzen k patnáctiměsíčnímu podmíněnému trestu vězení za zneužívání pravomocí veřejného činitele, mezi demonstranty nepřišel. 

Symbolická blokáda bytu Alojze Lorence
Zdroj: ČTK
Autor: Koller Jan