Konečně víme, jak vypadal Fahrenheit, jásají Poláci

Varšava - Pravděpodobný portrét německého fyzika Daniela Gabriela Fahrenheita se podařilo vytvořit polským vědcům z gdaňské univerzity. Skutečný vzhled vynálezce rtuťového teploměru a tvůrce stupnice, která dodnes nese jeho jméno, dosud nebyl znám, protože se nezachovala žádná jeho podobizna. Podoba „konkurenčního“ švédského fyzika Anderse Celsiuse (17011744) naproti tomu známá je.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Gdansk University of Technology Press Office

Díky posmrtnému ohledání se vědělo, jak se Fahrenheit oblékal - nosil paruku, vestu a kabát. Pravděpodobná fyzikova podoba je pak výsledkem genetického algoritmu, který zpracoval počítačový program. Aplikace mimo jiné využila podobizny Fahrenheitových příbuzných a různé popisy, které se k němu vztahovaly.

Fahrenheit se narodil v roce 1686 v Gdaňsku, který byl tehdy součástí Polska, zemřel v roce 1736 v Haagu. Stupnice nesoucí jeho jméno je stále užívána například ve Spojených státech, Kanadě nebo Británii. 

TeploměrJen pro ilustraci: Pokojovým 18 stupňům Celsia odpovídá 64,4 stupňů Fahrenheita, Bradburyho 451 stupňů Fahrenheita je 232,8 stupňů Celsia a nynější pražská teplota 5 stupňů Celsia by převedena na Fahrenheita činila tropicky vypadajících 41 stupňů.


Anders Celsius
Anders Celsius