Iráckým vdovám svitla naděje

Bagdád - Irácké ženy, které přišly o své manžele, nemusejí ztrácet naději. Nové projekty jim totiž nabízejí další vzdělání, ale i práci. Na programu spolupracují také dvě desítky charitativních organizací. Ty ženám třeba financují studijní materiály nebo jim přispívají na jídlo a oblečení.

Vdovy se mohou naučit hovořit anglicky, psát na počítači nebo si ušít oblečení. Do charitativního projektu se přihlásila i vdova Majda Abdul Amirová, která chce zlepšit životní podmínky sobě i svým dětem. „Podmínky pro vdovy jsou velmi špatné. Navíc nemám důchod po své zesnulém manželovi. Dostávám od státu asi 350 tisíc iráckých dinárů, a to každé dva měsíce. Jsem tady proto, aby mi pomohli a já se naučila nové věci,“ prohlásila žena. 

Vdovský důchod je nízký, ženy potřebují práci

Majda tedy dostává v přepočtu asi šest tisíc korun, z nichž musí uživit sebe a dalších osm dětí. Podobných rodin, které přišly o jednoho z rodičů, je ale v zemi víc. Vdovský důchod se pohybuje kolem dvou tisíc korun, každé dítě pak navíc dostane tři stovky. Centrum proto některým ženám nabízí práci. 

Irácké vdovy
Irácké vdovy

V současné době zaměstnává asi dva tisíce vdov. Ty pracují třeba v mateřských školách nebo šijí oblečení. „Dostávám asi čtyři sta tisíc iráckých dinárů každé dva měsíce. Mám čtyři děti a všechny chodí do školy. Snažím se s těmi penězi vyjít, ale upřímně to není moc jednoduché. Přišla jsem sem, abych se naučila šít. Navíc tady pracuji a tím vydělávám další peníze,“ konstatovala vdova Wijdan Ibrahimová.  

Do projektu se zapojilo dvacet charitativních organizací a soukromých společností, které přispívají peníze na jídlo, dodávají oblečení nebo různé školní pomůcky. „Oslovili jsme charity a další občanské organizace, aby nás podpořily. Nechceme, aby nám stát kladl jakékoliv podmínky pro to, abychom mohli pomáhat ženám,“ podotkla manažerka projektu Salma Jabbourová. 

Video Irák přichází s nabídkou programů pro vdovy
video

Irák přichází s nabídkou programů pro vdovy

V Iráku je zhruba osm a půl milionu žen, z toho víc než jeden milion je rozvedených nebo jsou vdovy. Většina z nich neumí číst ani psát.