Izraelská odveta: 3000 bytů na palestinských územích

Jeruzalém/Ramalláh - Izraelská vláda dnes ohlásila svůj záměr vybudovat 3000 nových bytů v osadách na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě. Stalo se tak den poté, co Valné shromáždění OSN přiznalo Palestině v této světové organizaci status nečlenského pozorovatelského státu. Palestinská strana ohlášený izraelský krok odsoudila jako očividnou odvetu a označila ho za izraelskou agresi „proti (palestinskému) státu“. V listopadu 2011, po přijetí Palestiny za plnoprávného člena UNESCO, Izrael rovněž urychlil výstavbu ve svých osadách na palestinských územích.

„Svět se musí v této věci chopit své odpovědnosti,“ prohlásila členka výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Hanan Ašravíová. „Navzdory zárukám, které dal (americkému) prezidentovi Baracku Obamovi, nařídil premiér (Benjamin) Netanjahu pokračovat ve výstavbě v zóně E1 mezi Maale Adumim a Jeruzalémem, což izoluje severní část západního břehu Jordánu od jeho přímořské oblasti,“ upřesnil zpravodaj listu Haarec s odvoláním na nejmenovaného politického představitele.

Cílem tohoto kontroverzního projektu, několik let zmrazeného na nátlak USA, je spojit druhou největší izraelskou osadu na západním břehu Jordánu Maale Adumim (více než 36 000 obyvatel) se židovskými čtvrtěmi ve východním Jeruzalémě, anektovaném Izraelem. Tento plán naráží na ostrou kritiku Palestinců, protože by jeho realizace prakticky rozdělila západní břeh Jordánu na dvě části a ohrozila životaschopnost palestinského státu.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás vyzval Izrael k obnově mírových jednání, zároveň ovšem požadoval zastavení výstavby v židovských osadách. „Řekl jsem tisíckrát, že chceme obnovit jednání a jsme připraveni to udělat. Neklademe si podmínky, existuje ale nejméně 15 rezolucí OSN, které označují výstavbu izraelských osad (na palestinských územích) za nezákonnou a za překážku míru… Proč ji tedy Izraelci nezastaví?“ řekl Abbás novinářům v New Yorku. Připomněl, že Palestinci mají od nynějška právo obracet se na Mezinárodní trestní soud (ICC), nechystají se to prý ale udělat, jen v případě „izraelské agrese“.

USA označily nový izraelský plán rozšiřování osad za kontraproduktivní s tím, že „takové akce ztěžují obnovu přímých jednání nebo dosažení dvoustátního řešení“. „Naším cílem zůstávají přímé rozhovory,“ dodal mluvčí Bílého domu Tommy Vietor.

Video Rozhovor s Jiřím Schneiderem a Šádím Shanaáhem
video

Rozhovor s Jiřím Schneiderem a Šádím Shanaáhem

Rozhovor s Jiřím Schneiderem a Šádím Shanaáhem

Plán Izraele považují Palestinci za odvetu