Neštěstí v tokijském tunelu má už devět obětí

Tokio – V Japonsku se zřítil jeden z hlavních dálničních tunelů, neštěstí si vyžádalo už nejméně devět mrtvých. V autech, která zůstala uvězněná pod betonovými kvádry, je zřejmě více lidí, ale ještě ne všichni byli vyproštěni. Bilance tak nemusí být konečná. Podle CNN se v osm hodin ráno místního času (o sobotní půlnoci SEČ) zřítila zhruba stometrová sekce tunelu Sasago a uvnitř pak začalo hořet. Hrozí navíc propad dalších částí, což komplikuje záchranné práce.

Záchranné práce byly kvůli nebezpečí propadu dalších částí stropu na několik hodin pozastaveny, ale nyní dál pokračují. Záchranáři podle úřadů našli pět ohořelých těl v minibusu. Šestou obětí byl podle japonských médií řidič kamionu, který později podlehl zraněním v nemocnici. Zatím posledními nalezenými oběťmi jsou dvě ženy a jeden muž v osobním automobilu. Dvě ženy byly při neštěstí zraněny a převezeny do nemocnice.

„Beton se najednou zřítil. Nevěděl jsem, jestli shora, nebo ze stran. Všechno kolem se hroutilo dovnitř,“ popsal, jak se hroutil tunel, jeden ze svědků, kteří jím v době havárie projížděli. Někteří z motoristů vystoupili a začali utíkat ven z tunelu, dalším se podařilo před sutí ujet. „Šlápl jsem na plyn, ale bylo už trochu pozdě. Kus betonu spadl i na moje auto. Stále jsem přidával a podařilo se mi ujet. Když jsem se ale rozhlédl, viděl jsem, že spadla polovina stropu,“ řekl reportér stanice NHK, který tunelem právě projížděl.

Některá poškozená auta začala hořet. Před hustým a palčivým kouřem uprchlo buď únikovým východem nebo vozovkou k ústí tunelu několik desítek lidí. Tři z nich byli převezeni k ošetření do nemocnice. Několika lidem se podařilo zatelefonovat, že jsou uvězněni v autech a troskách. U ústí tunelu záchranáři postavili provizorní přístřešek a poblíž je připraven k evakuaci raněných vrtulník.

  • Tragédie v japonském tunelu
    Tragédie v japonském tunelu zdroj: ČTK/AP
  • Tragédie v japonském tunelu
    Tragédie v japonském tunelu zdroj: ČTK/AP

Provozovatel trasy příčinu zřícení tunelu zatím nezná. „Naši lidé jsou už uvnitř tunelu. Zjišťují, co se vlastně stalo a proč,“ řekl ředitel společnosti Nexco, která tunel provozuje, Takekazu Kaneko. Japonsko je místem častých zemětřesení, ale dnes v oblasti žádné otřesy půdy zaznamenány nebyly. Navíc tunel nedávno prošel technickou kontrolou.

Tunel Sasago leží asi 80 kilometrů od Tokia na dálnici mezi Tokiem a Nagojou a je dlouhý 4,7 kilometru. Jde o nejhorší neštěstí tohoto druhu v Japonsku od roku 1996, kdy se zřítil tunel a padající trosky rozdrtily automobily a jeden autobus. Zahynulo tehdy 20 lidí. Japonsko má rozsáhlou a dobře udržovaná dálniční síť, která vede hornatým terénem a zahrnuje tisíce tunelů. Dálnicemi denně projíždějí miliony automobilů.

Video Neštěstí v tokijském tunelu má už devět obětí
video

Neštěstí v tokijském tunelu má už devět obětí