Z amerických zákonů zmizí šílenci

New York - V amerických federálních zákonech se již nebude smět vyskytovat slovo „šílenec“ (lunatic). Rozhodl o tom Kongres, který tak pokračuje ve snaze vymýtit z právních předpisů slova, která jsou zastaralá nebo urážlivá. Zákon nyní již čeká jen na podpis prezidenta Baracka Obamy. Senát jej podpořil už na jaře, Sněmovna reprezentantů se jím zabývala tento týden.

Zdroj: ISIFA Autor: Win McNamee/Getty Images

Proti hlasoval jenom republikánský zákonodárce Louie Gohmert z Texasu. „Šílenec“ by se podle něj z „federálních zákonů neměl odstraňovat v okamžiku, kdy je nejdůležitějším problémem dne záchrana země před bankrotem“. Naopak by se prý mělo používat pro lidi, kteří ve Washingtonu pokračují v běžné politice, jako by se nechumelilo.

Za návrh zákona se naopak postavily organizace zastupující duševně nemocné. Jejich zástupci například uvedli, že slova jako „šílenec“ pouze posilují stereotypy ohledně lidí, kteří mají mentální problémy, a stigmatizují je.

Slovo „šílenec“ nyní zmizí například ze zákona z roku 1947, který vymezuje, na koho se vztahuje pojem „duševně chorý“. V problematickém právním předpisu se nicméně vyskytuje i slovo „idiot“, kterým se zatím Kongres nezabýval. Slovo „šílenec“ se pak objevuje i v zákoně o bankovnictví z roku 1962, který se mimo jiné zabývá svěřováním peněz do cizí správy.