OBRAZEM: Památku Kim Čong-ila uctili Severokorejci masovou akcí

Pchjongjang - Severní Korea uspořádala v Pchjongjangu masovou akci k uctění památky bývalého vůdce Kim Čong-ila, který před rokem zemřel. Davy lidí na bývalého vůdce vzpomínaly v ulicích. Někteří se přišli poklonit jeho soše v nadživotní velikosti. Ceremoniálu se zúčastnil i současný lídr Kim Čong-un. Severokorejský režim tím oslavil i činy nového vůdce za rok jeho působení ve funkci.

Severokorejci už rok žijí bez Kim Čong-ila. Toho nahradil v čele státu jeho syn Kim Čong-un. Ačkoliv se na veřejnosti příliš neukazuje, památku otce uctil stejně jako ostatní před kamerami se skloněnou hlavou.

Za pouhý rok vedení země toho nový vůdce stihl poměrně dost – lidem povolil jíst pizzu a používat mobil, ženám zase nosit kalhoty. Překvapil, když veřejnosti odhalil svou manželku Ri Sol-ču.

Naposledy si Kim Čong-un získal pozornost, když nechal odpálit raketu s družicí a Severokorejci davově oslavovali. „Vědecká družice byla vyslána na počest stého výročí narození našeho velkého vůdce Kim Ir-sena. Je to velké vítězství pro naši armádu i lid,“ prohlásil Kim Čong-nam, předseda Prezidia Nejvyššího lidového shromáždění.

Svět ale radost Severokorejců nesdílel. OSN zemi okamžitě nařkla z porušení rezoluce a zvažuje sankce. Jižní Korea tvrdí, že Pchjongjang vypuštěním testoval technologie pro mezikontinentální balistické střely. Z moře prý získala torzo rakety. „Trosky, které jsme získali, jsou velmi důležitým materiálem ke zjištění informací o raketě,“ řekl Kim Min-seok, mluvčí jihokorejského ministerstva obrany.

Další příležitost k oslavám a vzpomínkovým akcím bude mít Severní Korea už za dvanáct dní, kdy uplyne 40 let od momentu, kdy se stal Kim Ir-sen severokorejským prezidentem.

Video KLDR uctila památku Kim Čong-ila
video

KLDR uctila památku Kim Čong-ila