Rumunský ministr zahraničí Titus Corlatsean v reakci upozornil, že podobný přístup může připomínat období komunismu. „Připomíná nám to rozdělení, jaké jsme prožívali před rokem 1989. Nejsem si jist, zda se Rumunů po druhé světové válce ptali, zda chtějí být na druhé straně zdi se Stalinem, místo aby byli s Churchillem,“ připomněl. „Zasloužíme si připojit se k Schengenu,“ apeloval.
Německo podle Friedricha žádá obě země, aby zabránily zneužívání systému volného pohybu lidí migranty, kteří míří do ekonomicky silnějších zemí Evropy jen kvůli sociálním výhodám. „Není problém v tom, když lidé přicházejí do Německa za prací, to v Evropě chceme, ale nechceme lidi, kteří přicházejí pouze využívat sociální jistoty,“ řekl před časem Friedrich stanici BBC.
Bulhaři a Rumuni usilují o vstup do schengenského prostoru volného pohybu osob již od roku 2007, kdy se stali členy Evropské unie. Tento krok by pro ně znamenal praktické zrušení hranic s ostatními členskými státy a možnost volného cestování obyvatel po Evropě téměř bez jakýchkoli kontrol.