Na útok ze severu odpovíme tvrdě, zní z Jižní Koreje

Soul – Jižní Korea varovala, že je plně připravena vrátit úder, pokud proti ní KLDR použije vojenskou sílu. Soul tak reaguje na úterní slova komunistické země, která pohrozila, že k 11. březnu vypoví příměří, jež ukončilo korejskou válku z let 1950–53. Žádná mírová smlouva mezi sousedy podepsána nebyla, takže země de facto zůstávají ve válečném stavu.

„Pokud Severní Korea bude provokovat a ohrozí životy a bezpečnost našich lidí, dáváme jasně najevo, že jsme učinili veškeré přípravy na silnou a rozhodnou odpověď nejen proti zdroji agrese a jejím podpůrným silám, ale také jejímu velitelství,“ prohlásil generálmajor jihokorejské armády.

Úterní prohlášení Severní Korea zdůvodnila právě probíhajícím společným vojenským cvičením svého jižního souseda se Spojenými státy a také novými sankcemi, které chystá Rada bezpečnosti OSN. Jedny z nejpřísnějších sankcí navrhl Washington, který se na nich již údajně dohodl i s Pekingem, jenž je přitom označován za poslední diplomatickou i obchodní oporu KLDR.

Sankce se mají dotknout například „nezákonných“ hotovostních transakcí nebo mají omezit cesty činitelů severokorejského komunistického režimu do zahraničí. Návrh rezoluce rovněž otevírá možnost dalších sankcí v případě, že KLDR uskuteční další jadernou či raketovou zkoušku.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: JUSTIN LANE

Pchjongjang přitom nové testy avizoval už po lednovém zpřísnění sankcí Rady bezpečnosti
a ohlásil také vypuštění dalších raket dlouhého doletu. Tehdy i Čína varovala, že přikročí-li Pchjongjang k jadernému testu, omezí mu pomoc. Chudá Severní Korea ekonomicky přežívá jen díky čínské podpoře a mezinárodní potravinové pomoci. Únorový test pak Čína kritizovala stejně jako ostatní státy. Vyzvala KLDR, aby dodržovala své protijaderné závazky.