Vojáci z EU zahájili misi v Mali, Bamako chce ruské zbraně

Bamako - Vojáci států Evropské unie oficiálně zahájili výcvikovou misi v Mali. Své úkoly v africké zemi od pondělka plní i 34 českých vojáků. Zatím chrání velitelství mise v Bamaku a po půl roce by se měli připojit k výcviku malijské armády v boji proti islamistům. Celá mise má trvat nejméně 15 měsíců.

Podle dnešní informace ruského listu Vědomosti chce maliská vláda pro boj s islamistickými povstalci získat v Rusku vojenskou techniku. Jde o vrtulníky, bojová a dopravní letadla, obrněné transportéry, radary, ruční zbraně a munici. O budoucích dodávkách je informována Francie a souhlasí s nimi. Kromě poptávky po nových zbraních přicházejí z Mali i požadavky na opravu starší ruské vojenské techniky a na dodávky náhradních dílů. Ruské kapacity jsou ale v tomto ohledu omezené, uvedly Vědomosti s odvoláním na zdroje státní obchodní společnosti Rosoboronexport.

Maliská vláda si loni v září v Rusku objednala tři tisíce samopalů Kalašnikov a 300 kulometů v celkové hodnotě 12 milionů dolarů. Ruská strana tyto zbraně dodala letos v únoru. Francie údajně nemá námitky proti novým zásilkám ruských zbraní - hlavně proto, že bojovníci maliské armády jsou na ně z minulosti zvyklí.

Podle představitelů ruského ministerstva obrany působily ruské vojenské dopravní letouny v Mali už v prvních dnech francouzské vojenské operace. Letadla An-124 se v nejméně dvaceti případech zapojila do přepravy francouzského vojenského materiálu.

Video Telefonát Jany Růžičkové
video

Telefonát Jany Růžičkové

Francie v Mali vojensky zasáhla počátkem roku, aby zastavila postup islamistických rebelů spjatých s teroristickou sítí al-Káida na hlavní město Bamako. Francouzská armáda pomohla vládním vojskům potlačit dobře vyzbrojené rebely, postupující z rozlehlých území na pouštním severu země na jih.