Na pohřeb Thatcherové je pozváno dva tisíce lidí

Londýn - Británie pozvala na pohřeb expremiérky Margaret Thatcherové více než 2 000 lidí. Jsou mezi nimi její bývalí kolegové, přátelé a osobnosti veřejného života. Mezi pozvanými jsou bývalí američtí prezidenti i skladatel Andrew Lloyd Weber. Praha už pozvánku dostala, neuvedla ale, kdo bude Česko na pohřbu zastupovat.

Na obřad byli pozváni politici asi 200 států a organizací. Na pohřbu jsou mimo jiné očekáváni bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová či předseda Evropské komise José Barroso. Mezi pozvanými jsou i všichni dosud žijící členové vlád Margaret Thatcherové, bývalí britští premiéři či šéf labouristické opozice Ed Miliband. Královna Alžběta II. již potvrdila účast, stejně jako kanadský premiér Stephen Harper, bývalí labourističtí premiéři Tony Blair a Gordon Brown či waleská zpěvačka Shirley Bassyová.

Bývalý český prezident Václav Klaus již dříve sdělil, že na pohřeb také chce jet, pokud se mu to podaří zorganizovat.

Gorbačov ani Reaganová nepřijedou

Naopak pozvaní někdejší sovětský prezident Michail Gorbačov a vdova po bývalém americkém prezidentovi Ronaldu Reaganovi již vzkázali, že ze zdravotních důvodů nepřijedou.

Pozván je i zástupce bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely, kterého Thatcherová kdysi označila za teroristu. Londýn naopak nepozval argentinskou prezidentku Cristinu Fernándezovou, s jejíž zemí se Británie pře o Falklandské ostrovy v jižním Atlantiku.

Pohřeb Thatcherové se uskuteční v londýnské katedrále svatého Pavla, která pojme 2 300 lidí. Půjde prý o největší podobný obřad v zemi od smrti Winstona Churchilla, který zemřel v roce 1965. Na obřad bude dohlížet více než 700 příslušníků bezpečnostních sil. Policie se obává, že někteří lidé by mohli pohřeb využít jako příležitost k protestům. V den smrti Thatcherové skupinky obyvatel slavily úmrtí této rozporuplné osobnosti, především v Glasgowě, Bristolu a Londýně.

Starosta Londýna navrhl postavit sochu Thatcherové v centru města

Londýnský starosta Boris Johnson navrhl postavit sochu Margaret Thatcherové přímo v centru britské metropole. Jako další možnost nabídl známý politický bouřlivák a předpokládaný nástupce premiéra Davida Camerona v čele konzervativců pojmenovat po Thatcherové nové plánované londýnské letiště. Cameron už v reakci prohlásil, že pro ženu, která se natolik zapsala do britské historie, by se něco vymyslet mělo. Nabádal ale k trpělivosti, je podle něj třeba více času k tomu, aby byla uctěna co nejlepším způsobem.