František a Benedikt vydají společnou encykliku

Vatikán - Papež František potvrdil, že zveřejní svou první encykliku. Jejím autorem je on společně se svým předchůdcem Benediktem XVI. „Vydáme encykliku napsanou čtyřma rukama. Papež Benedikt dílo začal psát a předal mi ho. Je to velmi silný dokument,“ prohlásil pontifik.

Jak papež dodal během setkání s biskupy ve Vatikánu, od bývalé hlavy katolické církve obdržel skvělou práci, kterou dokončuje. Benedikt XVI. začal na dokumentu pojednávajícím o tématu víry pracovat už loni. Ze zdravotních důvodů ale letos ke konci února rezignoval na svou funkci a dílo nestihl dokončit.

František se duchovním svěřil, že už k encyklice „něco připsal“, nicméně zatím nemá příliš času. Rád by s dílem více pokročil během letních prázdnin. Na rozdíl od předchozích papežů nová hlava katolické církve nepojede přes léto do paláce ve městě Castel Gandolfo, ale zůstane ve Vatikánu.  

Historicky není nijak neobvyklé, že nový papež dopracuje dokumenty připravené svým předchůdcem. Například právě Benedikt XVI. ve své první encyklice použil text, který byl zčásti připraven už za pontifikátu Jana Pavla II.

Encyklika je nejautoritativnější dokument, jaký může papež vydat. Vždy se zabývá otázkami, které církev v dané chvíli považuje za nejdůležitější. Encykliky Benedikta XVI. pojednávaly o lásce (Bůh je láska z roku 2006), naději (Láska v pravdě z roku 2007) a sociálním učení katolické církve (Milosrdenství v pravdě z roku 2009).