Jak se z odpadu zrodí drahý výrobek? Jak se z hor použitých plastových lahví stanou nepromokavé kalhoty, větrovka nebo mikina? V srdci světové recyklační mocnosti, Tchaj-wanu, to zjišťoval zpravodaj ČT Tomáš Etzler.
Plastové lahve se lisují do obrovských čtyřsetkilových balíků. Jejich cílem je továrna Tong Shin Green Power na jihu Tchaj-wanu. Některé plastové lahve obsahují až 80 procent látky známé pod zkratkou PET. Nejprve tady plastové lahve očistí, víčka a nálepky se odstraňují mechanicky. Potom se lahve drtí na šupinky. Denně jich tu vyprodukují 23 tun. A zpracování odpadu dává práci i místním lidem. „Obchod s PET ale roste. Rozšiřují se možnosti jeho využití a lidé mají příležitost dělat něco pro životní prostředí. Recyklace je globálním trendem,“ říká majitel recyklační továrny Jü Tchun-chan.

Nový Tchaj-wan z odpadu
Trendu se chytil i Jackson Čchang. Před dvaceti lety založil firmu na prodej textilu. Dnes zaměstnává 20 lidí. Ročně prodá 4 miliony metrů látek, desetina z nich je vyrobená z vyhozených PET lahví. „Vždycky vyvíjíme z PET lahví nové materiály a začleníme koncept recyklace do naší textilní nabídky. S výrobou ekologického textilu myslíme na budoucnost naší planety,“ přibližuje firemní filozofii Čchang.
V roce 2006 začala jeho továrna jako první na ostrově vyrábět polyesterovou přízi. Denně teď vyrobí 400 tun polyesterových vláken a 45 tun příze z PET lahví. Tavená hmota z odpadu se lisuje do malých granulí, které se pak opět taví a pod obrovským tlakem se z nich formuje příze. „Je to o 30 procent dražší než výroba běžné polyesterové příze a výrobní proces je nesmírně komplikovaný. Ale doufáme, že pomůžeme šířit ekologické povědomí v místním textilním průmyslu,“ říká manažer textilky Kuo Chi Su.
Z příze z PET lahví se po navinutí na obrovské válce zpevněné akrylovým pojivem utká na mechanických stavech látka. Nakonec se vyrobená obarví a usuší. A nabídka vzorů pro slovutné značky je stále širší. Recyklovaný textil se díky své nepromokavosti hodí hlavně na sportovní oblečení.