Muslimské bratrstvo se odmítá podílet na „vládě pučistů“

Káhira - Prozatímní egyptský premiér Házim Bibláví začíná sestavovat vládu. Chce se sejít se zástupci liberálů, které vede Muhammad Baradej. Islamistické Muslimské bratrstvo účast v dočasném kabinetu odmítlo.

Bývalý ministr financí Bibláví byl úkolem vést prozatímní vládu pověřen v úterý. Dnes chce jednat s Baradejem a zástupcem levice Zijádem Baháildínem. Očekává ale, že pro svou vládu bude těžko hledat jednohlasnou podporu ostře rozdělené politické scény. „Samozřejmě respektujeme veřejné mínění a snažíme se naplnit očekávání lidí, ale vždy přijde čas na rozhodnutí. Existuje více než jedna možnost, nemůžete uspokojit všechny,“ řekl.

Problém bude mít patrně zvláště s islamisty. Muslimské bratrstvo, které v úterý dostalo nabídku některých ministerských postů, dnes podíl na prozatímní vládě odmítlo. Ústřední islamistické hnutí se „nebude paktovat s pučisty“, oznámil jeden z jeho mluvčích. Svržení prezidenta Muhammada Mursího, kterého armáda od minulého týdne drží ve svém objektu v Káhiře, označují islamisté za převrat.

Převrat v Egyptě
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Nasser Shiyoukhi

Liberální opozice dnes ráno zmírnila svou dřívější kritiku plánu prozatímního prezidenta Adlího Mansúra, který stanovil harmonogram konání voleb v zemi. Prezident v ústavním dekretu stanovil, že se změní islamisty vytvořená ústava, jejíž novou podobu schválí lidé v referendu. Poté by se mohly začátkem příštího roku konat nové parlamentní volby.

Liberálové původně požadovali změnu tohoto plánu, teď ale své prohlášení vzali zpět a hodlají o jeho podrobnostech jednat s Mansúrem. Islamisté dekret odmítli zcela, stejně jako opoziční hnutí Tamarud organizující před pádem Mursího masivní protesty proti jeho vládě. Dočasný prezident Mansúr si podle mladých egyptských liberálů reprezentujících Tamarud dekretem nárokuje příliš velkou moc a hnutí se obává nové diktatury.

Egyptské nepokoje
Zdroj: ČTK/AP
Autor: KHALIL HAMRA

Egypťaně vyrazili do ulic i dnes

Také dnes jsou v ulicích Káhiry a dalších měst davy přívrženců i odpůrců Mursího, které se srotily při pohřbech desítek islamistů zabitých při pondělním incidentu u armádního objektu, v němž je Mursí držen.

Navzdory začátku postního měsíce ramadán, od nějž si Egypťané slibují alespoň dočasné zmírnění násilí, mají nepokoje v zemi další oběti. Dnes nad ránem zemřeli dva lidé na Sinajském poloostrově, kde ozbrojenci zaútočili na policejní stanici.

Video Napjatá situace v Egyptě trvá
video

Napjatá situace v Egyptě trvá

Napjatá situace v Egyptě trvá

10.7.2013, Z16

Egyptská liberální opozice odmítla návrhy prezidenta Mansúra

Spojené státy vyzvaly dočasnou egyptskou vládu, aby zemi dovedla k volbám a do přeměny společnosti zapojila všechny strany.

Snaha premiéra Biblávího se setkala s kladným ohlasem ve dvou státech Arabského poloostrova, kterým byla proti srsti dosavadní vláda Muslimského bratrstva. Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty přislíbily Egyptu osm miliard dolarů (přibližně 160 miliard korun) na pomoc při stabilizaci země.