V Portugalsku dál povládne koalice, prezident odmítl vypsat předčasné volby

Lisabon - Portugalský prezident Aníbal Cavaco Silva ponechá u moci dosavadní středopravou koaliční vládu navzdory krachu krizových rozhovorů s levicovou opozicí. Rozhodl se tak ignorovat požadavek opozice na okamžité odvolání vlády a vypsání nových voleb. Prezident původně žádal dohodu vládních a opozičních stran, opoziční socialisté to však v pátek odmítli.

Prezident původně požadoval, aby se vláda s opozicí dohodla na společném plánu, nazvaném „pakt národní spásy“. Chtěl tak získat záruky, že plán mezinárodní pomoci pro bankrotující Portugalsko započatý v květnu 2011 bude úspěšný.

Vůdce opozičních socialistů Antonio José Seguro však v pátek označil dosažení dohody za nemožné. „Nejlepší alternativní řešení je pokračování současné vlády do konce jejího funkčního období (v roce 2015),“ prohlásil dnes prezident v televizním vystoupení.

Portugalskému premiérovi Pedrovi Passosovi Coelhovi se v minulých dnech podařilo zažehnat vládní krizi, když jmenoval dosavadního ministra zahraničí a šéfa menší z obou koaličních stran Paula Portase vicepremiérem a hlavním koordinátorem vyjednávání s mezinárodními věřiteli.

Portas chce z titulu hlavního vyjednávače s eurozónou, Evropskou centrální bankou (ECB) a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) vymoci příznivější podmínky finanční pomoci s důrazem na obnovu hospodářského růstu. To samé požaduje opozice.

Země, na níž tvrdě dolehla hospodářská krize, si před dvěma lety u mezinárodních věřitelů vyjednala finanční pomoc v objemu 78 miliard eur (více než dva biliony korun). Portugalská ekonomika se již třetím rokem nachází v recesi.