K ISS míří první android, bude bavit ostatní

Tanegašima (Japonsko) - Z Japonska dnes odstartovala k mezinárodní vesmírné stanici ISS nákladní loď H-II HTV-4, která nese 3,5 tuny nákladu. Na palubě je i malý mluvící robot Kirobo, který se tak stane prvním svého druhu na oběžné dráze. Robot má dělat společnost členům posádky, bude však komunikovat i se Zemí.

Třicet centimetrů vysoký robot s lidskou tváří mluví japonsky a na ISS by měl krátit čas japonskému astronautovi Koičimu Wakatovi, který tam dorazí na podzim. Kirobo je naprogramován tak, aby poznal Wakatovu tvář, takže bude moci astronauta osobně přivítat.

Nákladní loď se k oběžné dráze vydala z vesmírného střediska v Tanegašimě v neděli nad ránem místního času (dnes před 22:00 SELČ). Cesta k ISS by jí měla trvat šest dní. 

Loď HTV je určena k jednorázovému použití. Poté, co z ní bude na ISS vyložen náklad včetně několika satelitů a vybavení pro vědecké experimenty, bude naplněna odpadem. Při řízeném sestupu do atmosféry pak shoří. Jediné nákladní lodi, které jsou nyní schopny se z ISS vrátit zpět na zem, jsou ruský Progress a Dragon společnosti SpaceX.

Současnou posádku si vesmírné programy vydržují

Kromě očekávaného japonského robota se posádka ISS už před několika dny dočkala také nových zásob kyslíku a vody, ošacení, potravin včetně ovoce, zeleniny nebo sladkostí. Let vesmírné lodi Progress z kosmodromu v Bajkonuru byl ale zajímavý především délkou svého letu – pouhých šest hodin. Dosud ruským nákladním lodím trvala pouť k ISS dva, v některých případech i tři dny. První podobný testovací let, při němž loď obletí před spojením s ISS Zemi jen čtyřikrát, se uskutečnil loni v srpnu a byl úspěšný.