Přišel o moc a možná už i o hlavu. Kimův strýc zmizel

Pchjongjang - Strýc severokorejského vůdce Kim Čong-una byl spolu se svými šesti spolupracovníky ve čtvrtek popraven v Pchjongjangu. Uvedla to rozhlasová stanice Free North Korea (Svobodná Severní Korea) s odkazem na vysoce postavené činitele na Severu. Rádio provozují v Soulu severokorejští uprchlíci. KLDR obvinila Čang Song-tcheka z korupce, užívání drog, sukničkářství a hlavně vytvoření „kontrarevoluční frakce“.

Severní Korea v pondělí oficiálně potvrdila mocenský pád Kimova strýce Čang Song-tcheka, který zastával funkci místopředsedy Komise národní obrany a patřil mezi nejmocnější muže v zemi (o sesazení Kimova strýce více zde). Zpravodaj ČT Tomáš Etzler uvedl, že třeba Čína Čanga považovala za určitého „stabilizátora“. Předpokládalo se, že dohlédne na mladého a horkohlavého Kim Čong-una.

„Čang předstíral, že podporuje stranu a vůdce, ale přitom se ponořil do frakcionářství. Snil zcela jiný sen a za scénou se dopouštěl dvojakostí. Poháněný politicky motivovanými ambicemi se pokusil posílit svůj vliv a vybudovat si vlastní základnu. Čang a jeho stoupenci se dopustili zločinných věcí, nad nimiž zůstává rozum stát, a napáchali obrovské škody na straně a revoluci,“ napsala státní tisková agentura KCNA.

Prezidentka Jižní Koreje

„Severní Korea v současné době realizuje 'vládu teroru'. Cílem rozsáhlých čistek je posílit moc Kim Čong-una. Od této chvíle mohou být vztahy mezi Severem a Jihem značně nestabilní.“

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí

„Jako přátelský soused KLDR doufáme, že severokorejský režim udrží národní stabilitu a zajistí blahobyt lidí.“


Video Telefonát Tomáše Etzlera k odstranění Kimova strýce
video

Telefonát Tomáše Etzlera k odstranění Kimova strýce

Byly fotografie zfalšovány?

Severokorejská televize také včera ukázala snímky Čangova zatčení dvěma uniformovanými muži, které se údajně odehrálo na nedělním zasedání politbyra vládnoucí Korejské strany práce (více zde).

Podle rádia Free North Korea byl ale sedmašedesátiletý Čang již ve čtvrtek popraven spolu s několika svými blízkými spolupracovníky. Fotografie předvedené v televizi z údajného nedělního zatýkání tak zřejmě byly zfalšovány. Politbyro prý již dříve rozhodlo o popravě sedmi činitelů, včetně Čanga a dalších vysokých armádních a stranických činitelů, jak rádiu prozradili informátoři z Korejské strany práce. „Toto rádio má v KLDR velice dobré zdroje, je proto možné, že Čang opravdu byl popraven,“ prohlásil Etzler.

Čang Song-tchek končí ve funkci
Zdroj: ČTK/AP Photo
Autor: Ahn Young-joon

Čang byl vymazán z dokumentu

Jihokorejská agentura Jonhap před pár dny uvedla, že Severokorejci udělali změnu v dokumentárním filmu, v němž vystupoval i Čang. Snímek byl v severokorejské televizi odvysílán již devětkrát, v sobotní repríze v něm ovšem chyběly záběry zachycující Kimova strýce.

Nový vůdce chce dostat do popředí mladé politiky

Kim za své dva roky u moci nahradil mnoho vysokých činitelů, kteří sloužili jeho otci, mladšími politiky věrnými jeho režimu. „Snaží se přivést mladší generaci politiků a vyhazuje ty starší, což působí spoustu problémů mezi elitou v Pchjongjangu,“ poznamenal japonský expert na Severní Koreu Tošimicu Šigemura. „Podařilo se mu to ve straně a v úřadech, ale nemá dostatečnou moc, aby totéž provedl v armádě,“ dodal.


Čang Song-tchek po smrti Kim Čong-ila koncem roku 2011 pomáhal teprve třicetiletému Kim Čong-unovi při upevňování moci. Podle řady analytiků Čang ale se svou manželkou Kim Kjong-hi (sestrou Kim Čong-ila) ve skutečnosti Severní Koreji vládl.

Podle deníku The Daily Telegraph zprávy z Jižní Koreje nyní naznačují, že příští obětí tažení severokorejského vůdce proti staré gardě by mohla být právě Kimova teta. Vystřídat by ji v roli poradkyně údajně měla Kimova mladší sestra.