Rakouská koalice má hotovo, v Německu se uvidí v sobotu

Berlín/Vídeň – Členové německé sociální demokracie (SPD) mohou do dnešní půlnoci rozhodovat o tom, zda vstoupí do koaliční vlády s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Výsledky vnitrostranického referenda se očekávají v sobotu odpoledne, a pokud by SPD koaliční smlouvu odmítla, zamířilo by Německo k předčasným volbám. V Rakousku se naopak sociální demokraté (SPÖ) a lidovci (ÖVP) dohodli na pokračování společné vládní koalice.

Referendum v německé sociální demokracii běží od počátku prosince a zájem o hlasování je velký. Do středy odevzdalo svůj hlas přes 300 000 ze 475 000 členů SPD oprávněných hlasovat. Očekává se, že celková účast dosáhne 70 procent. S velkým rozdílem tak počet hlasů překoná dvacetiprocentní hranici, kterou vedení SPD stanovilo pro to, aby byl výsledek referenda závazný. Čelní představitelé strany v uplynulých dnech dělali hodně pro to, aby koaliční smlouva v referendu uspěla.

Německé parlamentní volby se konaly na konci září a jednoznačně v nich zvítězila CDU/CSU, která jen těsně nedosáhla na většinu ve Spolkovém sněmu. Pokud socialisté dají koalici zelenou, začne v neděli jednat vedení strany s CDU/CSU o personálním složení vlády. Už dnes dopoledne se v budově kancléřství setkala Merkelová s předsedy SPD a CSU Sigmarem Gabrielem a Horstem Seehoferem. V nové vládě by CDU měla obsadit šest křesel, CSU by měla připadnout tři ministerstva a SPD šest.

Rakouští sociální demokraté a lidovci se dohodli na další koalici

Rakouská SPÖ a ÖVP se dohodly na pokračování ve společné koalici. Ve Vídni to oznámil předseda SPÖ a dosavadní kancléř Werner Faymann spolu se šéfem ÖVP a vicekancléřem Michaelem Spindeleggerem. Jejich strany dostaly nejvíce hlasů v zářijových parlamentních volbách, po nichž následovaly týdny zdlouhavých politických vyjednávání.

Podrobnosti ke koaliční dohodě politici nezveřejnili, chtějí s ní prý nejprve seznámit grémia svých stran a získat od nich souhlas. V pátek pak budou informovat rakouského prezidenta Heinze Fischera a až teprve tento den odpoledne představí koaliční smlouvu veřejnosti.

Velká koalice SPÖ a ÖVP vládne Rakousku od roku 2007, nejprve pod vedením sociálního demokrata Alfreda Gusenbauera a od konce roku 2008 pod vedením Faymanna.

Video Komentář Jaroslava Šonky
video

Komentář Jaroslava Šonky