Akihito už není živým bohem, jeho osmdesátiny ale slaví celé Japonsko

Tokio – Japonsko dnes slaví 80. narozeniny císaře Akihita. Ten v čele své země stojí od roku 1989, na rozdíl od svých předchůdců ale nemá žádnou výkonnou moc a jeho úloha je symbolická. Je 125. panovníkem nejstarší vládnoucí dynastie světa. Jeho éra se v japonštině nazývá Heisei, tedy Nastolení míru. Jako první japonský monarcha taky navštívil Čínu.

Video Akihito slaví 80. narozeniny
video

Akihito slaví 80. narozeniny

Akihito slaví 80. narozeniny

PP 23.12.

Portrét císaře Akihita

Akihito je nejstarší syn císaře Hirohita a jeho manželky, císařovny Nagako. Titul korunního prince získal po dosažení dospělosti v roce 1952 a od podzimu 1987 zastupoval svého tehdy již nemocného otce. Na chryzantémový trůn se dostal až po smrti svého otce v roce 1989.

Slavnostní korunovace v listopadu 1990 se konala v duchu poválečné ústavy Japonska. Císař Akihito tak už není považován za živého boha, ale za symbol národa. Tomu odpovídá i civilnější způsob jeho vystupování.  Akihito je také první japonský panovník, který vykonává oficiální zahraniční cesty. V létě 2002 zavítal spolu s císařovnou Mičiko i do Prahy, kde se setkal s tehdejším českým prezidentem Václavem Havlem. V poslední době ale budí obavy jeho zhoršující se zdraví. Císař během posledních let prodělal rakovinu prostaty a operaci srdce.