Dobytí paláce. Janukovyčovo sídlo skrývalo zoo i „Pompeje“

Kyjev – Když prezident Viktor Janukovyč opustil Kyjev a zamířil do východoukrajinského Charkova, bez dohledu zanechal nejen metropoli, ale také svou honosnou rezidenci v Mežyhirje, asi 30 kilometrů od hlavního města. Převzala ji opozice, a novináři i zvědaví obyvatelé tak poprvé získali příležitost spatřit přepych, ve kterém prezident žije.

Video Tady bydlí car. Tajemství Janukovyčova sídla odhaleno
video

Tady bydlí car. Tajemství Janukovyčova sídla odhaleno

Podle rozcházejících se informací Janukovyč odcestoval z Kyjeva do Charkova už včera večer. Dnes z východu země vzkázal Kyjevu, že z funkce neodstoupí, a dění v metropoli označil za pokus o převrat. Mohl k tomu mít i ryze osobní důvody, neboť poté, co ochranka opustila jeho soukromou rezidenci, směli novináři i prostí Ukrajinci bez omezení nahlédnout do prostor jeho privátního sídla.

Soukromá rezidence Mežyhirja leží na břehu Dněpru, asi třicet kilometrů severně od Kyjeva, a prezident Janukovyč ji obývá od roku 2002; v minulosti v rozsáhlém areálu o 140 hektarech fungovalo rekreační středisko pro funkcionáře sovětské komunistické strany, později objekty sloužily ukrajinským návštěvám a také sám Janukovyč měl dříve část areálu pouze v nájmu. Plným vlastníkem celé Mežyhrji je podle listu Ukrajinská pravda od roku 2009.

Areál se otevřel až po prezidentském útěku do Charkova

Bezpečnost prezidentovi zajišťovala státní bezpečnostní služba i elitní jednotky Berkut. Po Janukovyčově útěku na východ země ale areál opustily rovněž, vládu nad ní časně ráno převzala opozice a otevřela ji veřejnosti – se zákazem ničení a rabování. 

V areálu se nachází hned několik okázalých objektů, z nichž si největší pozornost fotografujících návštěvníků zasloužil bohatě pojatý srub „Honka“ a zejména galeona, loď ukotvená v umělém jezírku. Za branou připomínající vstup do petrohradského Zimního paláce se skrýval také heliport, golfové hřiště, řada soch a imitace starých antických památek. „Nevím, jakou měl Janukovyč oficiální výplatu. Nicméně nedokážu si představit, kolik k tomu musel ukradnout, aby tohle všechno postavil,“ konstatoval jeden z návštěvníků v rozhovoru se zpravodajem ČT Josefem Pazderkou.

Prezident měl ve svém sídle sbírku veteránů, soukromé zemědělské družstvo i menší zoologickou zahradu s antilopami a pávy. Encyklopedii nevkusného podnikatelského baroka korunují fotografie pořízené v prezidentské sauně. Lenošky jsou potaženy materiálem, který na fotografiích připomíná krokodýlí kůži. „Viděl jsem Kaddafího sídlo v Tripolisu, ale nebylo tak opulentní. Janukovyčovi se nemohlo rovnat - vždyť on měl galeonu!“ neskrýval údiv ani reportér BBC Gabriel Gatehouse.

Okázalost Janukovyčova soukromého sídla zároveň znovu podnítila další vlnu úvah o zkorumpovanosti ukrajinského prezidenta; návštěvníci Mežyhirje na sociálních sítích překřtili prezidentský areál na muzeum korupce, tím spíš, že se mezi dokumenty údajně nalezla i směnka na patnáct milionů dolarů. Opozice nyní chce Mežyhirju vrátit státu a udělat v ní zdravotní sanatorium.