Libanon volá o pomoc, uprchlíci ze Sýrie už tvoří čtvrtinu obyvatel

Bejrút – Počet syrských uprchlíků v Libanonu už přesáhl milion; váleční běženci tak tvoří celkem čtvrtinu obyvatel země. OSN upozorňuje, že již tak křehký Libanon je na pokraji svých možností a hrozí mu kolaps. „Libanonci projevují úžasnou vstřícnost, ale není to snadné. Nemůžeme je nechat, aby toto břemeno nesli sami,“ nechal se slyšet vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres.

Zdroj: ČTK/AP Photo Autor: Mohammed Zaatari

S milionem uprchlíků se Libanon za tři roky občanské války v Sýrii stal zemí s největší koncentrací běženců v přepočtu na obyvatele na světě. Každou minutu navíc přibývají další. Pro zemi, jejíž vlastní populace čítá čtyři miliony lidí, to představuje velkou zátěž. Podle odhadů navíc v Libanonu pobývá dalších 400 tisíc Syřanů ilegálně.

„Máme tu milion uprchlíků. Každý z nich znamená jeden zdevastovaný život. Snažíme se dělat, co je v našich silách, ale společnost je napjatá. Pro tak malou zemi, jako je Libanon, je to obrovská zátěž,“ uvedla Ninette Kellyová z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Podle zprávy úřadu bylo ještě před dvěma lety v Libanonu 18 000 Syřanů, o rok později 356 000 a nyní je jich milion. Tempo přílivu uprchlíků se tedy zvyšuje.

„Na světě neexistuje jediná země, která toho na bedrech v poměru ke své rozloze nese tolik jako Libanon,“ prohlásila dále. Jestliže blízkovýchodní stát nezíská podporu mezinárodního společenství, „reálně hrozí, že se zhroutí a konflikt v Sýrii se naplno rozšíří i do Libanonu“.

Video Libanonu hrozí kolaps, přijal už milion uprchlíků ze Sýrie
video

Libanonu hrozí kolaps, přijal už milion uprchlíků ze Sýrie

Také libanonský ministr zahraničí nedávno varoval, že krize „ohrožuje existenci Libanonu“. Syřané nemají kde bydlet, potřebují jídlo, zdravotní péči a vzdělání, což libanonskou vládu stojí hodně peněz. „Bez nějaké půjčky tu nepřežijeme ani měsíc. I kdybychom si našli práci, platy jsou příliš nízké, abychom si mohli dovolit platit tu nájem,“ zoufá si Jahyja, miliontý syrský uprchlík registrovaný v Libanonu.

Kvůli válce v Sýrii zatím do sousedních států odešlo na 2,5 milionu lidí. Velké množství běženců přijaly kromě Libanonu i Turecko, Jordánsko a Irák. Nejméně 150 000 lidí pak kvůli konfliktu přišlo o život – podle opozice je mezi nimi přes 51 000 civilistů (z nich téměř 8 000 dětí), 58 000 vojáků a 38 000 protivládních bojovníků.