Američané mají fotky jako důkaz účasti ruských vojáků na Ukrajině

Washington - Americké ministerstvo zahraničí zveřejnilo sérii fotografií, které mají ukázat, že někteří separatisté z východní Ukrajiny jsou ve skutečnosti příslušníci zvláštních ruských sil. Snímky, které Washingtonu poskytli ukrajinští diplomaté, upozorňují na vybrané ozbrojence, kteří prý opakovaně zasahovali v několika východoukrajinských městech a také během ozbrojeného konfliktu v Gruzii. Rusko popírá, že by mělo na východě Ukrajiny agenty či vojáky.

Video USA mají fotky jako důkaz: Ruští vojáci na Ukrajině
video

USA mají fotky jako důkaz: Ruští vojáci na Ukrajině

Proruští separatisté nyní ovládají správní úřady ve více než desítce měst na východní a jihovýchodní Ukrajině. Kyjev tvrdí, že radikálům pomáhají ruští agenti a příslušníci ruských zvláštních sil, Moskva nicméně přítomnost svých vojáků na Ukrajině popírá.

Snímky například zobrazují údajně stejného muže, který se zúčastnil akcí separatistů v ukrajinských městech Kramatorsk a Slavjansk a také operací v Gruzii, se kterou Rusko v roce 2008 svedlo krátkou válku. Další skupina fotek zase spojuje jistého ozbrojence z Kramatorsku a Slavjansku s ruskými zvláštními silami.

Fotografie zveřejněné americkým ministerstvem zahraničí dostala k dispozici také Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jejíž komisaři v rámci kontrolní a zprostředkovatelské mise na Ukrajině působí.

Podle ukrajinského zástupce při OBSE zveřejněný materiál poskytuje „sílící důkazy ruského podílu na podněcování a plánování separatistických akcí, které rozvracejí situaci na východní Ukrajině“.

Příslušníci ruských speciálních sil na Ukrajině
Zdroj: BBC

Americká mluvčí ministerstva zahraničí Jen Psakiová řekla, že v „mezinárodním společenství panuje široká jednota v názoru na vazby mezi Ruskem a některými ozbrojenci z východu Ukrajiny“. „Fotografie, které Ukrajinci předložili v uplynulém týdnu, to jen potvrzují,“ dodala.