Rusko-ukrajinský konflikt na hudebním poli Eurovize

Kodaň - Mezinárodní hudební soutěž Eurovize letos dostala zajímavý podtext. V prvním semifinále, které začalo dnes večer v dánské Kodani, se proti sobě postaví ruské sesterské duo a ukrajinská zpěvačka. Soutěž už tak přestává být pouze o zpěvu.

Video Rusko-ukrajinský konflikt na hudebním poli Eurovize
video

Rusko-ukrajinský konflikt na hudebním poli Eurovize

Fanoušci Eurovize možná Mariju Jaremčukovou milovali ještě předtím, než do Kodaně ze západoukrajinských Černovic dorazila. A ještě než s ukrajinskou vlajkou zapózovala na červeném koberci. „Konflikty končí, ale hudba žije dál. Doufám, že Ukrajina začne nový život, novou kapitolu,“ konstatovala Jaremčuková. Na otázky o konfliktu ve své zemi odpovídá dvacetiletá zpěvačka nejistě. Doufá, že protirusky naladěná Evropa nezjistí, že ona sama ve skutečnosti fandí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

To sestry Anastasija a Marija Tolmačjovovy nic nepředstírají. Pro sedmnáctiletá dvojčata z Kursku mohou hlasovat i obyvatelé Krymu. I když podle pravidel země své vlastní zástupce podpořit nesmí. Nerozhodla ale politika – na Krymu stále působí ukrajinští operátoři. „Přijely jsme sem zpívat, ne se zabývat politikou. Zpívat tady je to nejdůležitější,“ podotkly sestry. Ať ale zazpívají jakkoli, záležet nejspíš bude na tom, jestli silnou antipatii vůči Moskvě překonají hlasy sousedů Ruska na jeho podporu.

Zpěvačkám nepomáhá ani politika Moskvy vůči homosexuálům – velkým milovníkům Eurovize. V Rusku se dokonce kvůli zástupci z Rakouska objevily výzvy k bojkotu soutěže. Moskva proto možná dnes večer po více než deset letech nepostoupí mezi užší výběr. To Marija Jaremčuková už jen odpočítává čas do sobotního finále.