Turecko demonstruje za oběti důlní katastrofy

Ankara – Slzným plynem rozehnala policie v Izmiru demonstranty, kteří po úterní tragédii u města Soma protestovali proti podmínkám panujícím v tureckých dolech. Do ulic vyrazily tisíce lidí i v dalších městech, odbory na dnešek vyhlásily stávku. Počet obětí důlního neštěstí mezitím stoupl na 282, pod zemí je stále asi 150 horníků. Pátrání komplikuje záchranářům také únik plynu. Pozůstalí v Somě dnes pohřbili první mrtvé.

Video Smutek za oběti důlního neštěstí se změnil ve vztek
video

Smutek za oběti důlního neštěstí se změnil ve vztek

Smutek za oběti důlního neštěstí se změnil ve vztek

U 15.5.

Počet obětí důlního neštěstí stoupl ke třem stovkám

V Turecku se kvůli poměrům těžebního průmyslu stávkuje

„V posledních dvanácti hodinách jsme nevynesli ven žádné živé horníky,“ oznámil ministr energetiky Taner Yildiz. Dodal, že záchranáři se ale ještě nedostali do dvou štol, a přiznal, že situace je horší, než se předpokládalo. Na dno dolu se nedaří proniknout, riziko udušení je podle záchranářů příliš velké. Dovnitř čerpají kyslík a doufají, že někdo přežil; šance na to je ale minimální. Porucha elektrického vedení způsobila požár v době, kdy bylo pod zemí 787 lidí. Jde o největší tragédii tureckého hornictví, zahraniční pomoc s vyprošťováním horníků ale Turecko zatím odmítlo.

Pohřeb obětí tureckého důlního neštěstí
Zdroj: ČT24

Na hřbitově ve městě Soma se dnes konaly pohřby obětí neštěstí, kterých bylo zatím identifikováno 217. Prakticky každý obyvatel města ztratil někoho z příbuzných nebo přátel.

Vláda vyhlásila třídenní smutek, už ve středu však lidé protestovali v několika městech. Čtyři odborové svazy na dnešek vyhlásily jednodenní stávku na protest proti špatným bezpečnostním podmínkám, které podle nich v dole zavládly po privatizaci. „Nechali zemřít stovky našich kolegů v Somě a nutí je pracovat za brutálních podmínek, aby měli co nejvyšší zisk,“ uvádí se v prohlášení odborových svazů.

To není nehoda, ale vražda

Shromáždění se na výzvu odborových svazů konala v Ankaře, Izmiru a Istanbulu. V Izmiru se sešel dav asi 20 000 lidí a při zásahu slzným plynem byl zraněn vůdce odborářů, který skončil v nemocnici. Ke stávce se připojilo mnoho dělníků. V důlním regionu Zonguldak zase přišli horníci k dolu, ale nešli pracovat. Lidé, kteří se shromáždili v Istanbulu, nesli transparent s nápisem To není nehoda, ale vražda. Policie na řadě míst proti demonstrantům zakročila slzným plynem nebo vodními děly.

K místu neštěstí dnes dorazil prezident Abdullah Gül, který kvůli tomu zrušil cestu do Číny. S předsedou parlamentu Cemilem Çiçekem navštívili také zraněné v nemocnici. Ve středu lidé velmi rozzlobeně přivítali premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, který se musel s doprovodem uchýlit do supermarketu před rozlíceným davem, volajícím na něj Vrahu! a Zloději! Erdogan ve středu na tragédii reagoval poněkud nevhodným způsobem, když naznačoval, že ztráty životů v hornictví nejsou ve světě výjimkou. Jako příklady ale uváděl neštěstí, jež se v 19. století stala ve Velké Británii. Později slíbil, že incident bude podrobně vyšetřen.

Recep Tayyip Erdogan:

Recep Tayyip Erdogan"Tato neštěstí se nestávají jen v Turecku, ale taky v Americe, Číně, Francii, Indii nebo Belgii. Můžu říct, jaké jsou tam počty obětí - a naše země je na tom mnohem líp. (…) V Británii zemřelo v roce 1838 při zřícení dolu 240 lidí. Dalších 361 horníků tam zemřelo v roce 1866."


Podmínky a bezpečnost v dolech tehdy a teď jsou ale úplně jiné. Srovnávat nejde podle odborníků nejen technika a vybavení, ale ani znalosti horníků. 

Turecké ministerstvo práce tvrdí, že důl v Somě prověřilo od roku 2012 pět inspekcí, ta poslední v březnu, a nikdo neshledal žádná pochybení. Parlamentní opozice ale upozornila, že Erdoganova vládní Strana spravedlnosti a rozvoje nedávno zamítla její návrh na prověření množících se důlních neštěstí v oblasti Somy.

/*json*/{"map":{"lat":39.184526919430795,"lng":27.60211294999999,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":39.186763713882065,"lng":27.60589599609375,"type":"","description":"Soma"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/