
K výrobě grafenu stačí obyčejný mixér
Je to vlastně úplně jednoduché. Do mixéru se dá grafit, přidá se voda a činidlo, směs se pořádně zamíchá, oddělí se grafit od grafenu a vznikne černý roztok - grafen smíchaný s činidlem, popisuje Jonathan Coleman z dublinské Trinity College. K výrobě grafenu je totiž potřeba znát přesné poměry přísad, které neprozradili.
Grafen je jedna vrstva atomů uhlíků uspořádaná v pravidelných šestiúhelnících. Právě jeho dvourozměrnost mu dává neuvěřitelné vlastnosti. Ty ocení třeba světové tenisové špičky, které hrají s raketami z grafenu. „Grafen je velmi mechanicky silný, má dobrou elektrickou vodivost a lidé si tak myslí, že když ho smíchají s plastem, bude plast mnohem pevnější,“ přibližuje Coleman. Grafen objevili v roce 2004 Andre Geim a Konstantin Novoselov, za což v roce 2010 získali Nobelovu cenu za fyziku.
Pokusů, jak získat grafen, už byla spousta. Čeští vědci dokonce spolupracovali s držiteli Nobelovy ceny z univerzity v Manchesteru, kterým se podařilo grafen vyrobit. K nejznámějším patří metoda lepicí pásky, která se přitiskne na vysoce orientovaný pyrolytický grafit a odloupne. Zůstane na ní pak mnoho desítek až stovek vrstev, popisuje Otakar Frank z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR.
Průkopníci nové metody věří, že obyčejné mixéry brzy nahradí profesionální stroje a že se grafen tímto způsobem bude v budoucnu zpracovávat průmyslově ve velkém. Domácí pokusy ale vědci nedoporučují. „Opravdu nebudete chtít mixér znovu použít, protože bude pokrytý zbytky grafenu - a to asi nechcete mít ve vaší polévce nebo koktejlu,“ říká Coleman.