Za masakr v Kongu dostal předák Katanga 12 let vězení

Haag – Za masakr ve vesnici Bogoro stráví bývalý velitel konžských povstalců Germain Katanga 12 let ve vězení. Více než dekádu starý incident označil Mezinárodní trestní soud (ICC) za válečný zločin a zločin proti lidskosti. Katanga je teprve druhou osobu, kterou ICC odsoudil. Podle agentury AP se mu do trestu započítává sedmiletá vazba.

V únoru 2003 zahynulo při masakru organizovaném povstalci na 200 vesničanů. Verdikt o vině se zakládal na konstatování, že by útok nebyl tak ničivý, kdyby k němu velitelé, jako je Katanga, neposkytli zbraně. Katanga je teprve druhou osobu, kterou ICC odsoudil. Podle agentury AP se mu do trestu započítává sedmiletá vazba. 

Ačkoli obžaloba chtěla, aby byl Katanga usvědčen z přímé účasti na zabíjení v Bogoru, soudci došli k závěru, že pro to nemají dostatek důkazů. V době útoku mu bylo 24 let a velel tehdy oddílům odboje z Ituri. Jeho lidé do Bogoru vtrhli brzy ráno, některé lidi zabili ve spánku, další rozsekali mačetami. 

Incident byl součástí bojů o moc nad doly na zlato v regionu Ituri, jež stály život desetitisíce lidí. Podle OSN bylo v tomto konfliktu v letech 1998 až 2003 zverbováno více než 30 000 dětských vojáků. V bodě obžaloby týkajícím se zneužívání dětí jako dětských vojáků a ze znásilňování žen jako bojové taktiky Katanga shledán vinným nebyl.