Případ slovenské mafie. Soud ztrestal gang Piťovců dvacetiletým žalářem

Bratislava – Až dvacetiletým vězením dnes slovenský soud potrestal čtrnáct členů mafiánského gangu přezdívaného Piťovci. Obžaloba je vinila z vydírání, nedovoleného ozbrojování a obchodu s drogami, Juraj Ondrejčák – údajný mafiánský bos – si má ve vězení odsedět osmnáct roků. Rozsudek není pravomocný.

Video Piťovci mají dohromady strávit ve vězení skoro 170 let
video

Piťovci mají dohromady strávit ve vězení skoro 170 let

Až čtyřiačtyřicetičlenný gang měl základnu v bratislavské čtvrti Lamač a formovat se začal koncem 90 let. Piťovci (přezdívaní podle Ondrejčákova přízviska Piťo) byli vojensky organizovaní a za jejich rozpoznávací znamení platily módní značky oblíbené u krajní pravice; po Bratislavě jezdili pancéřovanými limuzínami a nosili neprůstřelné vesty.

Slovenská policie skupinu kolem Juraje Ondrejčáka zadržela v listopadu 2011 v rámci akce, kterou místní média označila za vůbec největší zátah proti organizovanému zločinu v historii země; do zásahu v časných ranních hodinách byl zapojen i vrtulník, policisté měli dýmovnice. Kritici tvrdili, že jde o součást kampaně před předčasnými volbami a že se ministerstvo vnitra (držené tou dobou pravicovou KDH) a policie chtějí veřejnosti pochlubit razantními kroky proti podsvětí.

Nejvyšší trest? Čtyřiadvacet let

Proces s „Piťovci“ začal loni v létě u Specializovaného trestního soudu v západoslovenském Pezinku, jenž řeší případy nejzávažnější kriminality; ve věci vypovídalo více než 90 svědků. Dnešní verdikt potom Ondrejčáka uznal vinným kromě jiného z řízení zločinecké skupiny a z nedovoleného ozbrojování. Do vězení ho poslal na osmnáct let, přičemž trest si má odsedět v tom nejpřísnějším žaláři.

Ještě tvrdší tresty potom čekaly další tři členy gangu. Muž s přezdívkou Floxňa, jenž měl mít na starosti obchod s drogami, si má odpykat třiadvacetiletý trest. Čtyřiadvacet let vězení slovenská justice vyměřila mafiánům ze Stupavy a Trnavy – za poškozování cizí věci, ublížení na zdraví a nedovolené ozbrojovaní.

Pouze jeden ze čtrnácti obžalovaných v případu vyvázl s podmínkou; čtyřletý žalář čeká i spolupracujícího obviněného – jeden z níže postavených členů gangu se totiž výměnou za nižší trest přiznal k nelegálním činům. Prokuratura jej vinila mimo jiné z toho, že na objednávku gangu zapálil jednu restauraci, což mělo jejího majitele donutit k zaplacení výpalného.